Mediekritikeren Neil Postman død

Den 72-årige amerikanske medieforsker Neil Postman døde søndag af lungekræft.

En af de mest kendte og respekterede mediekritikere i USA, Neil Postman, døde søndag i sin hjemby Flushing i nærheden af New York. Medieforskeren underviste i mere end 40 år på New York University og blev især kendt med bøgerne »Amusing Ourselves to Death« og »The Disappearance of Childhood«.

Hans kritik gjaldt især det kommercielle fjernsyn og dets »fordummende« virkning, men Postman beskæftigede sig også med internet og andre massemedier, som han beskyldte for at undergrave grundlæggende samfundsstrukturer.

Han advarede mod mediernes magt til at forblænde og monopolisere sandheden i en billedverden, hvor politik og kultur mister betydning og forsvinder til fordel for ligegyldig underholdning.

De kommercielle massemedier medvirker til en »infantilisering« af den voksne del af befolkningen, mente Postman, mens børn i stigende grad konfronteres med sex, sygdom og død, som hører hjemme i de voksnes domæne - og dermed udvikler kynisme og arrogance i stedet for nysgerrighed og moral.

Samfundet lider under en form for »kultur-aids«, som skyldes at »vores immunsystem bryder sammen under den ufiltrerede informationsbølge«, argumenterede den utrættelige mediekritiker.

Postman brugte selv udelukkende papir og kuglepen, når han skrev bøger. Hans seneste udgivelser er »Technopoly: The Surrender of Culture to Technology« og »The End of Education: Redefining the Value of School«.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: SAP Excellence Day 2027

    It-løsninger | Online og København

    Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

    9. februar 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Vektus A/S har pr. 22. oktober 2026 ansat Jim Neble som Consultant Manager. Han skal især beskæftige sig med konsulentchefopgaven i Jylland. Han kommer fra en stilling som ERP Manager hos Kvik. Han er uddannet indenfor økonomi og Business Andministration samt Cand.merc. i strategi, organisation og ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med Konsulentopgaver indenfor Business Central i partnerkanalen. Nyt job

    Jim Neble

    Vektus A/S

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S