Avis vil også udleje elbiler i Danmark

Avis vil leje elbiler ud til danskerne, men først i 2011. Konkurrenten Sixt har allerede klar med elbiler på de danske veje.

Lej en elektrisk bil. Dette tilbud får kunderne hos biludlejningsfirmaet Avis fra 2011. Avis samarbejder med Better Place om at give sine kunder mulighed for at leje elbiler. Selskabet fortæller at man længe har ønsket at tilbyde leje og mini-leasing af elbiler, men man har ventet på den rigtige løsning, der kan gøre elbilerne lige så fleksible som benzin/dieselbiler.

Og den nødvendige infrastruktur med batteriskiftestationer over hele landet er stadig ikke på plads, men det skulle ændre sig over det kommende års tid. På få minutter kan bilens batteri udskiftes og den er klar til at køre igen - bilejeren behøver dermed ikke vente i timevis, mens batteriet oplades.

Hos Avis vil man tilbyde elbil-abonnementer som en del af de samlede leje- og mini-leasing-pakker, og planen er at 5 - 10 procent af den samlede bilflåde hos Avis er elbiler i 2015.

Konkurrenten Sixt har dog overhalet Avis, for her er man allerede klar med Citroen C1 elbiler i Danmark. Det tyske udlejningsfirma har sit eget elbil-projekt og samarbejder således ikke med Better Place. Sixt regner med at sende mellem 200 og 300 af elbilerne ud på de danske veje inden årets udgang. Selskabet har en eksklusivaftale om retten til at forhandle biler, der er ombygget til elmotor i England.

Men elbiler handler ikke kun om teknologi. Better Place forsøger at lokke kunder til ved at tilbyde favorable forsikringsvilkår sammen med TrygVesta. Her har man allerede fra denne måned reduceret forsikringspræmien på elbiler med 40 procent, mens ejere af hybridbiler kan se frem til en besparelse på 20 procent. Hidtil har det kostet det samme at forsikre en el- og hybridbil, som det har kostet at forsikre en tilsvarende benzin- eller dieselbil.

"På basis af vores samlede viden om adfærd, der knytter sig til risiko, vurderer vi, at bilister i elbiler vil udgøre en bedre risiko end gennemsnittet. Det er baggrunden for, at vi nu kan tilbyde produktet til en lavere pris," siger Lars Bonde, der er koncerndirektør for kundeservice og salg hos TrygVesta.

Nu vil forsikringsselskabet udvikle en forsikring, der er specielt skræddersyet til fremtidens elbilister.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect