Løkke vil forhindre sygekaos

Sundhedsminister Lars Løkke Rasmussen vil skabe en fælles national infrastruktur for elektroniske patientjournaler. Det Radikale Venstre støtter ideen, men advarer mod en overdreven harmonisering af EPJ-modulerne.

»Vi skal have lagt fælles skinner ud.« Sådan lød udmeldingen fra sundhedsminister Lars Løkke Rasmussen (V) på et møde med Folketingets Sundhedsudvalg i dag. Ministeren lægger nu op til, at der skal skabes en fælles national infrastruktur for elektroniske patientjournaler, så informationerne om patienterne frit kan udveksles mellem landets sygehuse.

»Vi lægger op til et fælles nationalt ansvar for de tekniske rammebetingelser for patientjournalerne. Med et billede kan man sige, at de skinner, der skal forbinde sygehusene, skal lægges ud centralt. Der skal tages et centralt ansvar for, hvornår de bliver lagt ud, og at de har samme sporlængde«, siger Lars Løkke Rasmussen (V) til Ritzau.

I et notat til Sundhedsudvalget foreslår ministeren, at skal der udarbejdes en fælles integrationsplatform og en fælles online infrastruktur til at sikre stabil, sikker og hurtig adgang til it-systemerne, når der er flere aktører involveret i behandlingen af en patient og for at imødekomme de stadigt øgede krav til teknisk integration af de forskellige systemer.

»Med en sådan infrastruktur skabes der forudsætninger for en effektiv anvendelse af patientinformationer og andre kliniske data på tværs af de faglige og administrative grænser indenfor sundhedssektoren,« hedder det i notatet.

Desuden skal der i højere grad anvendes fælles løsninger, der baserer sig på de eksisterende best practice erfaringer, og der skal fokus på udnyttelse af potentialet for stordriftsfordele, som der allerede er lagt op til i regionsdannelsesprocessen.

Det Radikale Venstres innovations- og digitaliserings-ordfører Morten Østergaard glæder sig over, at der nu lægges op til en fælles grundlæggende infrastruktur. Men han mener at opgaven bør placeres hos sygehusejerne i Danske Regioner.

»Sporene fra Sundhedsstyrelses koordinerende indsats eller mangel på samme skræmmer. Derfor bør ansvaret placeres entydigt hos regionernes forening. Det er regionerne som har løftet deres del af EPJ-opgaven og kender leverandørerne. Det er regionerne, som har udviklet fælles løsninger som Sundhed.dk. Og det er regionerne som skal leve med konsekvenserne af den fælles infrastruktur. Jeg vil derfor opfordre ministrene til at lave en aftale med regionerne om hvornår opgaven skal løses og hvilken økonomi der skal følge med, og derefter lader være med at gå i vejen,« siger Morten Østergaard til ComON.

Han er skeptisk overfor den foreslåede harmonisering af EPJ-modulerne, hvor der skal vælges to leverandører per modul.

»Vi mener at den fælles infrastruktur vil gøre dette tiltag unødvendigt og overlader det hellere til markedet at udvælge de bedste løsninger. Erfaringerne fra det kommunale it-marked viser, at det har store ulemper at begrænse antallet af udbydere så markant, som det vil være tilfældet her,« siger Morten Østergaard.

Ministeriet er netop nu ved at udarbejde et grundlag for, hvordan en justering af den hidtidige strategi for elektroniske patientjournaler konkret skal udformes.

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-supporterelev søges til Cyberdivisionen – Start din karriere hos Forsvaret

    Københavnsområdet

    BEC Financial Technologies

    Development Manager for Accounting Data & Monitoring

    Region Sjælland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-specialist til Lokal IT Servicecenter ved Personelkommandoen

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S