Linux-computer er tredjehurtigst

Den Linux-supercomputer, som sidste år blev bygget til Lawrence Livermore National Laboratory (LLNL) i Californien, hvor den skal foretage vejrberegninger, er den hurtigste Linux-maskine der nogensinde er bygget og for tiden den tredjehurtigste af alle computere, skriver vunet.com.

Den Linux-supercomputer, som sidste år blev bygget til Lawrence Livermore National Laboratory (LLNL) i Californien, hvor den skal foretage vejrberegninger, er den hurtigste Linux-maskine der nogensinde er bygget og for tiden den tredjehurtigste af alle computere, skriver vunet.com.

De 2304 2,4 GHz Xeon-processorer med hver 2 Gigabytes hukommelse klarer tilsammen 7,6 billioner beregninger i sekundet (teraflops). Dermed er den også den hurtigste Intel-baserede computer nogensinde. LLNL-maskinen bruger Linux Networx ICE Box cluster appliance til system management.

LLNL's computer er dog langt fra førstepladsen på den netop publicerede liste over de 500 hurtigste computere i verden. Den tilfalder den NEC-konstruerede Earth Simulator-computer i Yokohama i Japan. Den har 5120 processorer, der kan nå op på 35,86 teraflops og har et strømforbrug på 12.800 KW.

250 af verdens 500 hurtigste computere står i USA, men Danmark er godt med. Her i landet findes fire af maskinerne fra listen. På en 191.-plads klarer DMI's NEC 0,5 teraflops, Sonofons HP ligger nummer 277 med 0,4 teraflops, Staten ligger nummer 303 med en SGI, der er en smule langsommere og sidste danske computer på listen er DM Datas HP, der klarer knap 0,3 teraflops og kommer ind på en 439.-plads.

Læses lige nu

    Styrelsen for Danmarks Fængsler

    Souschef til tekniske projekter og arkitektur

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    SAP-arkitekt

    Midtjylland

    PensionDanmark

    Scrum Master

    Københavnsområdet

    Event: Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Sikkerhed | Aarhus C

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    22. januar 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S

    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job