Net-valgkampen er utilgængelig

Samtlige politiske partier, der stiller op til Folketingsvalget, har afskåret en del af befolkningen fra at bruge partiernes hjemmesider.

Samtlige politiske partier, der stiller op til Folketingsvalget, har i kraft af utilgængelige hjemmesider afskåret en del af befolkningen fra at følge valgkampen eller finde information om partiernes politik og de lokale kandidater.

Dansk Center for Tilgængelighed, der rådgiver offentlige og private virksomheder i blandt andet produktdesign og it, siger, at partiernes hjemmesider bærer præg af, at de har brugt en masse penge på flot grafik og specielle videofunktioner, men at det desværre ser ud som om, partierne har glemt at kombinere det med en god tilgængelighed.

»Vi tænker ikke nødvendigvis kun på, at man skal tilgodese handicappede ved at gøre sin hjemmeside tilgængelig. Vi mener bare, at det principielt er urimeligt, at nogen skal holdes udenfor,« siger Stig Møller Carlsen, it-rådgiver hos Dansk Center for Tilgængelighed til ComON.

Når man taler om god tilgængelighed, menes der for eksempel, at det er muligt at forstørre teksten på hjemmesiden, eller at man kan navigere rundt alene ved hjælp af sit tastatur. Det tilgodeser naturligvis svagtseende eller folk der er ude af stand til at bruge mus.

At det ikke nødvendigvis kun er handicappede, der kan have gavn af en forbedret tilgængelighed, underbygges af en amerikansk undersøgelse. Tidligere på året bestilte Microsoft en undersøgelse hos analyseinstituttet Forrester Research, som havde til formål at kortlægge tilgængelighedens betydning for funktionalitet og brugervenlighed på hjemmesider.

Undersøgelsen viste, at 57 procent af amerikanerne følte, at de ville have fordel af, at tilgængeligheden generelt blev forbedret på hjemmesider.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

Tim Meicker

WITRICS A/S

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse