Den digitale signatur flytter

PBS-datterselskabet DanID overtager nu drift og support af den digitale signatur fra TDC.

Fra den 6. januar skal nye digitale signaturer bestilles på www.danid.dk. PBS-datterselskabet DanID vandt opgaven med at udvikle og drifte den nye digitale signatur i sommer og nu overtager selskabet også drift og support af den eksisterende digitale signatur fra TDC. Der er allerede åbnet for bestilling af signaturer på DanIDs websted.

»Skiftet fra TDC til DanID vil ikke have praktisk betydning for eksisterende brugere af digital signatur. Det er primært relevant for dem, der ønsker at bestille en ny digital signatur online,« siger Jette Knudsen, communications manager hos, DanID.

Hun fortæller at brugerne i de fleste tilfælde vil blive omdirigeret automatisk til DanID.

»Enkelte kan dog risikere at møde et link til TDCs gamle website, som fra 6. januar 2009 ikke virker længere. De vil så være nødt til selv at gå ind på www.DanID.dk i stedet for. Men vi arbejder hårdt på at få alle tjenesteudbyderne til at opdatere de pågældende links på deres websites,« siger hun.

Den eksisterende hjemmeside for brugere af den digitale signatur hos TDC har i gennemsnit haft omkring 40.000 unikke brugere om måneden.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Trustworks

    Tillid i en Zero-Trust verden

    Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job