Steve Jobs vil fordoble Apples markedsandel

Apple-chefen Steve Jobs satser på at fordoble firmaets markedsandel fra fem til ti procent.

I et interview med BBC World Report har Steve Jobs præsenteret et optimistisk syn på firmaets fremtid. Intervievet, som blev sendt søndag, blev optaget i forbindelse med, at Steve Jobs var i England for at modtage Apples nylige design-priser - British Design og Art Direction - for iPod'en og deres PowerBook G4.

Firmaets ambition er at fordoble sin markedsandel indenfor den overskuelige fremtid fra fem til ti procent, sagde Steve Jobs. Det skal ske ved at forvandle computeren til en "digital hub" i hjemmets medielandskab.

Steve Jobs lagde dog ikke skjul på at det er hårde tider for alle i branchen - og at de hårde tider ville fortsætte i hvert fald året ud og hive en række virksomheder med sig i faldet.

Men Apple klarer sig, i hvert fald ind til videre, igennem uden alt for store knubs.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Brother Nordic A/S
Import og engroshandel med kontormaskiner.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cyber Briefing

Computerworld giver dig hver måned 30 minutter med de nyeste cybertrusler, konkrete angreb og brugbare råd. Få indsigt i AI og sikkerhed, compliance, risikovurdering og forsvarsstrategier. Tilmeld dig næste Cyber Briefing nu.

14. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere