Microsoft vil hive partnerne op i skyen

Microsoft har kørt sin danske partnerkanal i stilling for at kapre kunder til den sky af tjenster, som giganten vil leve af fremover.

Microsoft i Danmark tog i sidste måned endnu et skridt i sin »Software plus Services«-strategi med lanceringen af en række forretningsløsninger i en hosted onlineudgave, som bliver afregnet med en månedlig abonnementsydelse.

Dermed satser Microsoft på at sende et helt nyt segment af små og mellemstore virksomheder »op i skyen« til priser, hvor alle kan være med, lyder det fra softwareproducentens danske hovedsæde i Tuborg Havn.

»Pludselig kan små virksomheder gøre det samme rent teknologisk, som store koncerner har haft adgang til de seneste fire-fem år. Billedet er, at kunderne ikke gider drift, men mere orienterer sig mod de forhandlere, der kan udvikle løsninger, der skaber værdi for kundernes forretning,« siger salgschef i Microsoft Online Services, Jesper Grønbæk.

Med i pakken er blandt andet mailsystemet Exchange, SharePoint og Live Meeting, som man fremover kan købe i onlineudgaver. Alt efter kundens ønsker kan større eller mindre dele af løsningen leveres i en Microsoft-hostet udgave, så alt hvad kunden behøver, er adgang til internettet. Hele herligheden går i Microsoft-jargonen under navnet BPOS, som står for Business Productivity Online Suite.

Online-løsninger betyder også, at brugerne kan få adgang til sine it-systemer, uanset hvor man befinder sig.


I løsningshuset 2ndC i Hørsholm bekræfter administrerende direktør Jesper Bergstedt, at BPOS-konceptet giver mindre virksomheder en gylden mulighed for at være teknologisk up-to-date.

»Vores mission er ikke at tjene penge på at sælge hardware og software, men derimod at leve af de kompetencer og den rådgivning, vi kan give kunderne. BPOS flytter værdiskabelsen tættere på kunden og mod systemudvikling,« siger Jesper Bergstedt.

Også hos den lille infrastrukturforhandler Dandanell er udviklingsdirektør Søren Anderberg begejstret for mulighederne i hostede softwareløsninger.

»Trenden er, at stadig flere elementer i en løsning får karakter af commodities, som du i princippet piller fiks og færdig ned fra hylden. For os handler det derfor om at modne vores kunder til de løsninger, som ligger i skyen. Det kræver en høj grad af forretningsforståelse. Nogle kunder efterspørger også høj sikkerhed og meget detaljeret dokumentation af deres forretningsprocesser. Derfor er de mere trygge, når vi kan fortælle dem, at deres data ligger i Microsofts datacenter i Dublin frem for på en sårbar server nede i kælderen,« siger Søren Anderberg.

Ingen af de to Microsoft-partnere har betænkeligheder i forhold til den forretningsmodel, som Microsoft tilbyder.

»Jeg vil hellere have, at Microsoft er det supermarked, som kunderne køber ind i, end at de går ned i Bilka,« siger Jesper Bergstedt.

Heller ikke udsigten til øgede krav om certificeringer skræmmer de to Microsoft-partnere.

»Jeg uddanner ikke mine medarbejdere blindt, men jeg gør det gerne,« som Søren Anderberg fra Dandanell udtrykker det.

»Jeg bruger årligt omkring 50.000 kroner pr. mand til efteruddannelse. Men kravene om opgradering af medarbejdere er en fordel for min forretning. Jo flere krav, jo stærkere står jeg i forhold til kunden. Så jeg ser ingen grund til at pive. Det skulle lige være, hvis jeg sakker bagud på kompetencer,« siger Jesper Bergstedt.

Indtil nu har mere end 50 Microsoft-partnere signet sig op på det nye BPOS-koncept.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job