Når danske virksomheder outsourcer produktionen til udlandet vælger stadig flere at bruge videokonferencer for at holde den tætte forbindelse mellem Danmark og produktionsstedet. Den stigende brug af outsourcing har dermed givet videokonferencer det længe ventede gennembrud, skriver ErhvervsBladet.
Hos en af de største danske udbydere af videokonferencer, Ementor, er man ikke i tvivl om, at outsourcing har fået danske virksomheder til at bruge videokonferencer i større omfang.
»Virksomheder, der outsourcer, er meget opmærksomme på brugen af videokonferencer, og det samme gælder virksomheder med meget rejseaktivitet, hvor det ikke bare gælder om at spare flybilletten, men lige så meget at bruge rejsetiden til noget mere fornuftigt,« siger produktkonsulent Peter Nielsen, Ementor, til ErhvervsBladet.
Det bekræftes af en anden stor udbyder af videokonferencer, Calamus, som melder om en vækst på 25 procent i salget i 2004.
Videokonferencer bruges ikke kun til at holde møder over store afstande. De såkaldte komponentkameraer gør det muligt at følge med i produktionen og tjekke, om produkterne overholder kvalitets-standarderne.