Samsung skal levere indmad til iPods

Portal Player er snart ikke længere den eneste store leverandør af chips til iPod. Nu skal Samsung også levere teknologi til den lille musikafspiller.

Samsung har ved flere lejligheder udtalt, at man ville overgå Apple med en række lækre MP3-afspillere. Intet tyder dog indtil videre på, at det vil lykkes for det store selskab. I stedet for at udkonkurrere iPod, skal Samsung nu levere indmaden.

Og det bliver på bekostning af Portal Player, der indtil nu har siddet på 90% af markedet for multimedie-chips til iPods. Af samme grund er Portal Player meget sårbare overfor Apples skifte til Samsung. Portal Player er dog ikke helt ude i kulden og leverer fortsat chips til Apples iPod nano og shuffle, men det vil alligevel kunne mærkes på bundlinien.

Samsungs nye chip til iPods, skal bruges i en fremtidig videobaseret iPod, der forventes på markedet i løbet af året. Analytikere venter Apple kan sælge i nærheden af 36 millioner iPods alene i 2006.

I forvejen er Samsung hovedleverandør af NAND flash-hukommelse til iPod nano og shuffle.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

    Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

    Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura