Google News forsøger sig igen i Danmark

Google har holdt møde med de danske medier for at overtale dem til at støtte op om en dansk udgave af Google News, hvilket tidligere har vist sig svært.

Google News, der samler nyheder fra alverdens medier, har endnu ikke en dansk udgave.

I slutningen af 2006 trak Google følehornene til sig efter massiv kritik fra de etablerede medier i Danmark, der ikke kan se nogen fordele ved at optræde i Googles-nyhedslæser.

Nu lader det til, at Google igen vil forsøge sig.

Morgenavisen Jyllands-Posten skriver, at Googles danske repræsentanter for nylig har haft møder med de danske medier. Ifølge landechef Peter Friis får Google News nu en lidt mere varm velkomst.

Men der er stadig skeptiske holdninger:

»Google News ønsker ar skabe den ledende indgang til nyheder på nettet. Vi er et stort mediehus og har nyheder som et kerneområde, så det er problematisk for os at støtte en konkurrent,« siger Klaus Nyengaard, der er direktør for JP/Politikens Hus' nye medier, til Jyllands-Posten.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Bliv en del af vores nye mobiludviklingsteam i Cyberdivisionen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Configuration Manager til PET's IT-afdeling

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Annonceindlæg fra Kommando

    Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

    Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S