Realnetworks stævner Microsoft for monopolmisbrug

Microsoft skal endnu en tur i retten. Realnetworks stævner nu Microsoft for at have misbrugt sin monopollignende position til at spænde ben for konkurrende medieafspillere.

Microsoft har udnyttet sin monopollignende position på pc-markedet til at give sin egen software en konkurrenceforvridende fordel over for konkurrenternes produkter. Det mener Realnetworks, som derfor har sat Microsoft stævne i byretten.

Realnetworks, som leverer software til afspilning og streaming af multimedier, anklager Microsoft for bevidst at have spændt ben for konkurrenterne ved at sætte restriktioner for, hvordan pc-producenterne kan installere konkurrerende medieafspillere. Alt imens Microsoft selv har distribueret sin egen medieafspiller som en integreret del af Windows.

Det er det samme anklagepunkt, som EU-kommissionen i øjeblikket undersøger.

Realnetworks mener, at Microsoft kan ende med at skulle betale over én milliard dollar i erstatning, hvis Realnetworks får medhold i sagen.

Kapløbet om dominansen inden for medieafspillere minder om kampen mellem Microsoft og Netscape, da Realnetworks på samme måde som Netscape sad med en dominerende markedsandel, blot inden for streaming, indtil Microsoft satte alle sejl til i udviklingen af Windows Media Player.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Alfapeople Nordic A/S
Rådgivning, implementering, udvikling og support af software og it-løsninger indenfor CRM og ERP.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere


Ledelse og AI: Sådan transformerer teknologien lederskabet

Her er chancen for at netværke med andre ledere, der håndterer store transformationer med udgangspunkt i it. Hør blandt andet om, hvordan AI revolutionerer forandringsledelse og organisatorisk udvikling.

02. oktober 2025 | Læs mere