Fujitsu Siemens i samarbejde med KMD

En aftale, der allerede er trådt i kraft, betyder, at KMD skal sælge løsninger og udstyr fra Fujitsu Siemens Computers.

KMD og Fujitsu Siemens Computers har indgået en samarbejdsaftale, der indebærer, at KMD kan sælge infrastruktur-løsninger, der er baseret på Fujitsu Siemens Computers' platforme. Desuden indfører KMD en række client/server-løsninger fra Fujitsu Siemens Computers i KMDs eget datacenter. Aftalerne er trådt i kraft.

»Aftalen med KMD er god for begge parter, og den dokumenterer, at Fujitsu Siemens Computers server- og infrastruktur-løsninger hører til blandt verdens mest værdiskabende it-platforme for enterprise-segmentet. KMD er det offentlige Danmarks mest vigtige it-partner og håndterer enorme mængder af komplekse og følsomme data. Vi tager KMD-aftalen som en blåstempling af vore enterprise-løsninger,« siger salgsdirektør Merete Søby, Fujitsu Siemens Computers.

Ud over at levere storage- og serverløsninger internt til KMD, betyder samarbejdsaftalen også, at KMD kan forhandle systemer og hardware fra Fujitsu Siemens Computers til KMD's kommunale, statslige og private virksomhedskunder.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Højer og Lauritzen ApS
Distributør af pc- og printertilbehør.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere


Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere