Koda og pladeselskaber slås om Spotify

Det er de andres skyld.

Det er en ofte fremført påstand, at det er grådige pladeselskaber, der holder fremtidens musikløsninger ud af Danmark. Men den påstand vil pladeselskaberne i Danmark gerne have gjort op med.

Det er nærmere kunstnernes brancheforeninger - det vil sige Koda - der er skyld i, at danskere ikke kan bruge Spotify og andre nytænkende tjenester.

Den kritik fremfører Universal Music, Sony Music og Playground Music i Jyllands-Posten.

Her kommer det frem, at de danske pladeselskaber har været klar til åbne for Spotify i lang tid. Siden sommerferien har man på Spotify for eksempel kunnet finde Lis Sørensen, Østkyst Hustlers og andre kunstnere, der har deres fanskare i Danmark  Men fansene kan ikke høre musikken på Spotify, fordi tjenesten endnu ikke er åbnet i Danmark.

Ifølge pladeselskaberne er det Koda, der er problemet. Koda er nemlig for grådig på kunstnernes vegne, mener selskaberne. De peger på, at Kodas takster i Danmark skulle være mere end dobbelt så høje som i udlandet.

Kodas hovedanke mod Spotify er, at den svenske tjeneste både består af en abonnementsmodel og en reklamefinansieret model. Tendensen i andre lande er, at langt de fleste brugere vælger den reklamefinansierede løsning, og det vil give en langt mindre – og i første omgang lang mere ustabil – indtjening til kunstnerne.

Rapperen AndyOp siger til KODAs egen hjemmeside, at: "Det er vigtigt, vi ikke sælger os for billigt og lader de nye tjenester sætte niveauet for lavt fra starten. Lidt er selvfølgelig bedre end ingenting, og pladesalget er alligevel i bund - men der må altså være en grænse. Symbolske beløb giver ikke brød på bordet, og PR-værdien mætter jo heller ikke."

Pladeselskabernes interesse i sagen er blandt andet økonomisk. For at komme i kridthuset hos pladeselskaberne har Spotify nemlig solgt ejerandele af streamingtjenesten til pladeselskaberne. Pladeselskaberne er altså medejere og kan tjene penge på, at netop Spotify bliver en succes.

Universal har selv fortalt, at firmaet i Sverige allerede tjener mere på Spotify end iTunes.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Brother Nordic A/S
Import og engroshandel med kontormaskiner.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere