Klumme: Hvad sker der efter skilsmissen?

Den varslede skilsmisse mellem Fujitsu og Siemens giver anledning til en række spørgsmål, som Per Palmkvist Knudsen gerne vil have svar på. Læs ugens klumme.

I november bekræftede Fujitsu-Siemens endelig rygterne om, at Siemens trækker sig ud af partnerskabet d. 1. april 2009. Siemens får den - forholdsvis beskedne - sum af 450 millioner Euro for sin andel. Den tilbageværende virksomhed kommer formentlig til at hedde Fujitsu Computers.

Som stor kunde hos Fujitsu-Siemens har vi længe søgt en afklaring af, hvad den nye ejerstruktur kommer til at betyde for produktsortimentet. Spørger man sin lokale salgskontakt får man beskeden: "Der sker ingen ændringer". Det er vel lige så sandsynligt som at det bliver en hvid jul i Danmark.

Ifølge en strategi-præsentation på Fujitsus hjemmeside vil den nye virksomhed øge sin andel af it-service markedet. På samme måde som IBM gjorde det og HP vil gøre det gennem deres køb af franske EDS.

Hvad får det så af betydning for deres produktsortiment?

Mit første gæt er, at de trækker sig ud af forbruger-pc markedet, der udgør 19% af Fujitsu-Siemens' omsætning. Det markedssegment er blevet meget hårdt efter taiwanesiske Asus viste, hvor billigt forbruger-pc'er skal sælges.

Mit andet gæt er, at de derefter sælger deres aktiviteter i business-pc-markedet, selv om den produktlinje står for 28 % af deres omsætning. Men det er præcis hvad IBM gjorde. Og Fujitsu kommer til at mangle kapital for at kunne finansiere sin indtrængning i it-serviceområdet.

Mine to gæt understøttes af, at der ikke er en eneste overvejelse om pc-produkternes fremtid i strategi-præsentationen. På trods af at de udgør 47 % af virksomhedens omsætning. Og i dag kom det så frem, at firmaet skal fyre 700 medarbejdere - alene i tyskland.

Store ændringer i omsætningssammensætning gennemfører man ikke fra den ene dag til den anden. Måske er det derfor, at Fujitsu-Siemens' kommunikation til deres kunder er så uklar. Et eksempel: "Fujitsu Siemens Computers ønsker fortsat at være en stærk og dermed pålidelig samarbejdspartner. Som følge heraf vil vi i de kommende måneder foretage nogle justeringer, der skal styrke vores konkurrenceevne og sikre en ensartet implementering af vores strategi".

Det er faktisk det mest konkrete, der står i brevet sendt til virksomhedens kunder om skilsmissen. Og det kan tolkes i alle mulige retninger, som jeg lige har gjort.

Sikkert er det, at jeg - og givet også andre af deres kunder - vil være tilbageholdende med investeringer i udstyr fra Fujitsu-Siemens, indtil der er større klarhed over, hvilke produktserierne der fortsætter. Og sandsynligvis overvejer en hel del andre virksomheder også mulige alternativer. Alt andet ville være mangel på rettidig omhu.

Lad os derfor håbe at Fujitsu - for deres egen skyld - hurtigt melder en troværdig produktstrategi ud.

Læses lige nu

    Styrelsen For It og Læring

    Teknisk medarbejder til it-styring og studieproduktion

    Københavnsområdet

    Csis Security Group A/S

    Senior Software Engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    TD SYNNEX Denmark ApS

    Inside Sales Specialist

    Københavnsområdet

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival

    Digital transformation | Ballerup

    Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.500 it-professionelle, møde mere end 60 leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

    16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

    Søren Vindfelt Røn

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

    Hans Christian Thisen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S