Internet på alle tog mellem Århus og København

DSB indfører nu trådløst internet på alle IC3- og IR4-togsæt mellem Århus og København. Løsningen bygger på en kombination af Wi-Fi og 3G.

Fra i dag er der mulighed for at gå på nettet i alle de 120 IC3- og IR4-tog der kører på ruten mellem Århus og København. DSB har testet løsningen på otte togsæt i det seneste år og er nu klar til at tilbyde løsningen, der er baseret på en kombination af Wi-Fi og 3G-teknologi.

»Det er muligheden for at være effektiv, mens man lader sig transportere og på den måde gør rejsetid til kvalitetstid. Det er efterspurgt, og det er uanset om vores passagerer er erhvervsfolk på vej til og fra møder i København, studerende på vej hjem til Århus eller familier på vej på påskeferie. Alle siger at deres rejseoplevelse forbedres ved, at de kan gå på nettet,« siger Mogens Jønck, kommerciel direktør i DSB.

For rejsende på DSB 1' er fri internetadgang inkluderet i prisen. Servicepersonale udleverer vouchers med brugernavn og password. Resten af passagererne skal betale 1 kr. pr. minut via direkte køb hos TDC på log-in siden.

Hvis man lidt oftere har brug for at bruge TDC Hotspot eller internet i tog, kan man for et månedligt abonnement på 30 kr. slippe med 64 øre - og kan aldrig komme til sammenlagt at betale mere end 169 kr. om måneden.
For TDC Mobil Bredbånds-kunder er der fri adgang til internet i tog.

Ifølge en undersøgelse foretaget af Analyse Danmark for TDC og DSB, vil 35 procent af de danskere, der i dag tager bilen på hele eller dele af strækningen, overveje at tage toget i stedet, hvis de kan gå på nettet.

I selve toget er der etableret en almindelig trådløs Wi-Fi-løsning. Kommunikationen mellem togets antenne og TDCs landbaserede basestationer sker ved brug af HSDPA (High Speed Downlink Package Access). Kapaciteten er på op
mod 5,7 Mbits/sek og skal løbende udvides.

Togets trådløse Access Point og antenne er forbundet med hinanden via kabler til en internetcontroller. Den er togløsningens hjerte, og består af en Ethernet switch med firewall, en mini-computer, et HSDPA-modem og en strømforsyning.

I Storebæltstunnellen er der fortsat ingen 3G/HSDPA-dækning. Der arbejdes i telebranchens regi på at få lov til at etablere en fælles løsning i tunnelrørene.

DSB fortæller at løsningen kan opgraderes til 4G/LTE med små hardware- og software-opdateringer.

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Københavnsområdet

Danoffice IT

Netværksarkitekt med kundeflair

Midtjylland

KMD A/S

E2E Tester

Fyn

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Nordjylland

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

NIS2 gjort enkelt - spar tid med Security Insights

Få styr på NIS2 uden manuelt kaos. Lær at automatisere security assessments, styrke dokumentation og prioritere indsats. TDC Erhverv viser konkrete greb, der sparer tid og løfter compliance. Tilmeld og få 2 måneders gratis Security Insights.

Digital transformation | Hellerup

Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

It-løsninger | Online

Kod smartere med GitHub Copilot

Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS