Nokia tror ikke på 3G

Nokia lancerede tirsdag fem nye telefoner. Men der var ingen 3G telefoner imellem. I stedet satser Nokia på at sætte skub i Edge-teknologien.

Der var ingen 3G telefoner imellem de nyheder Nokia præsenterede på Nokia Mobile Internet konferencen i Nice, Frankrig, tirsdag. I stedet satser den toneangivende finske virksomhed på Edge-teknologien, der bedst kan betegnes som 2G plus. Det er en slem bet for 3G teleselskaberne, mener teleanalytikeren Torben Rune.

Nokia har til dato lanceret otte telefoner med Edge, men forudser at teknologien i fremtiden vil kunne findes i stort set samtlige telefoner på markedet. I 2004 forventer Nokia at have omkring 15 Edge-telefoner i porteføljen - og i 2005 forventer selskabet at de alene vil levere omkring 100 millioner Edge-telefoner til markedet.

"Vi har allerede leveret Edge-teknologi til mere end 60 operatører over hele verden, og vi forventer at samtlige operatører med tiden vil opgradere til Edge," fortæller Dr. JT Bergqvist, der er administrerende direktør for Nokia Networks.

Køres Edge i stilling, som Nokia antyder, vil det lægge pres på de teleselskaber, der har investeret i en 3G licens, mener teleanalytikeren Torben Rune.

»Med Edge vil 3G selskaberne pludselig få konkurrence fra en uventet kant,« siger Toben Rune.

»Edge kan faktisk vise sig at være bedre end 3G. Edge kan ligesom 3G håndtere videotelefoni, og teknologien er bagudkompatibel med de telefoner der er på markedet. Samtidig kræver Edge ikke roaming mellem forskellige netværk som 3G gør, da Edge fungerer på det eksisterende net,« siger Torben Rune.

Han spår også at Edge bliver billigere for slutbrugeren end 3G, da der ikke skal foretages synderlige investeringer fra operatørernes side.

I USA har operatørerne allerede vendt 3G ryggen til fordel for Edge-teknologien. Edge - der kaldes G2,8, er en overbygning til det eksisterende GSM netværk og giver hastigheder på op til 384 Kbps. Hastigheden opnås gennem avancerede komprimeringsalgoritmer der "pakker" de data, der sendes over nettet.

Torben Rune gætter på at mindst to af de danske teleselskaber er ved at være - eller allerede er - klar til at tilbyde kunderne Edge-teknologi.

Navnenyt fra it-Danmark

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job