Politiet magtesløs over for industrispioner

Industrispionage er ifølge Dansk Industri et stort problem for danske virksomheder. 70 procent af alle medarbejdere har på et tidspunkt stjålet information fra deres arbejdsplads.

Industrispionage er ifølge Dansk Industri et stort problem for danske virksomheder. 70 procent af alle medarbejdere har på et tidspunkt stjålet information fra deres arbejdsplads. Men politiet kan intet stille op.

To tredjedele af anmeldte sager om industrispionage bliver aldrig efterforsket, fordi politiet og anklagemyndigheden vurderer, at efterforskning ikke vil kunne føre til domfældelse. Og de få sager, der bliver efterforsket, fører kun sjældent til dom. Det fortalte Marianne Castenskiold, Chefkonsulent i Dansk Industri, på en konference om it-sikkerhed i København i går.

»Retsreglerne er blevet strammet op, så industrispionage nu kan give op til seks års fængsel. Det er en klar overtrædelse af markedsføringsloven, hvis man skaffer sig information på uærlig vis. Og det er strafbart, hvis man bruger information på anden måde, end den oprindelig var tiltænkt af virksomheden. Faktisk er det sådan, at en medarbejder har tavshedspligt i tre år efter et ansættelsesstop,« sagde Marianne Castenskiold på konferencen.

Ikke desto mindre føler mange ansatte, at de har en form for ejendomsret over projekter eller systemer, som de selv har været med til at lave, og derfor har de ingen samvittighedskvaler, når de stjæler følsomme oplysninger fra deres arbejdsplads.

»Målet er, at politiet i fremtiden behandler det mere kvalificeret, end de gør i øjeblikket. I dag er det sådan, at sagerne kun lægges over til Politiets Efterretningstjeneste, hvis man har en mistanke, om at fremmede magter er involveret. Vi så gerne, at denne type sager altid blev behandlet af efterretningstjenesten,« sagde Marianne Castenskiold.

ComON kunne i mandags fortælle, at politiet opruster i kampen mod it-kriminalitet, og at antallet af medarbejdere i Rigspolitiets specialafdeling for it-kriminalitet er vokset fra 20 til 32 mand inden for det seneste halve år. Samtidig resulterer flere efterforskninger end tidligere i en retssag, men det er altså ifølge Dansk Industri stadig slet ikke godt nok.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
TIETOEVRY DENMARK A/S
Udvikler, sælger og implementerer software til ESDH, CRM og portaler. Fokus på detailhandel, bygge- og anlæg, energi og finans.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere