Politiet magtesløs over for industrispioner

Industrispionage er ifølge Dansk Industri et stort problem for danske virksomheder. 70 procent af alle medarbejdere har på et tidspunkt stjålet information fra deres arbejdsplads.

Industrispionage er ifølge Dansk Industri et stort problem for danske virksomheder. 70 procent af alle medarbejdere har på et tidspunkt stjålet information fra deres arbejdsplads. Men politiet kan intet stille op.

To tredjedele af anmeldte sager om industrispionage bliver aldrig efterforsket, fordi politiet og anklagemyndigheden vurderer, at efterforskning ikke vil kunne føre til domfældelse. Og de få sager, der bliver efterforsket, fører kun sjældent til dom. Det fortalte Marianne Castenskiold, Chefkonsulent i Dansk Industri, på en konference om it-sikkerhed i København i går.

»Retsreglerne er blevet strammet op, så industrispionage nu kan give op til seks års fængsel. Det er en klar overtrædelse af markedsføringsloven, hvis man skaffer sig information på uærlig vis. Og det er strafbart, hvis man bruger information på anden måde, end den oprindelig var tiltænkt af virksomheden. Faktisk er det sådan, at en medarbejder har tavshedspligt i tre år efter et ansættelsesstop,« sagde Marianne Castenskiold på konferencen.

Ikke desto mindre føler mange ansatte, at de har en form for ejendomsret over projekter eller systemer, som de selv har været med til at lave, og derfor har de ingen samvittighedskvaler, når de stjæler følsomme oplysninger fra deres arbejdsplads.

»Målet er, at politiet i fremtiden behandler det mere kvalificeret, end de gør i øjeblikket. I dag er det sådan, at sagerne kun lægges over til Politiets Efterretningstjeneste, hvis man har en mistanke, om at fremmede magter er involveret. Vi så gerne, at denne type sager altid blev behandlet af efterretningstjenesten,« sagde Marianne Castenskiold.

ComON kunne i mandags fortælle, at politiet opruster i kampen mod it-kriminalitet, og at antallet af medarbejdere i Rigspolitiets specialafdeling for it-kriminalitet er vokset fra 20 til 32 mand inden for det seneste halve år. Samtidig resulterer flere efterforskninger end tidligere i en retssag, men det er altså ifølge Dansk Industri stadig slet ikke godt nok.

Netcompany A/S

Test Consultant

Nordjylland

Statens IT

Linux-serverspecialist til Statens It

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Event: Årets CIO 2026

Andre events | Kongens Lyngby

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

4 juni 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS