Børnehave brillerer i "Bedst på Nettet"

(Opdateret) Børnehaven Isbjørnen i Valby har en så fed, velgennemtænkt og brugbar hjemmeside, at den både blev nomineret til en specialpris og løb med vinderpokalen i kategorien »øvrige myndigheder«, da der i dag blev udråbt vindere i konkurrencen Bedst på Nettet.

Vinderne i It-og Telestyrelsens konkurrence blev i eftermiddag kåret.

Selvom It- og Telestyrelsen står som skaber af konkurrencen om at udvikle de bedste offentlige hjemmesider, forhindrede det ikke dommerpanelet i at tildele selvsamme styrelsen en hædrende omtale, da vinderne i Bedst på Nettet blev kåret i dag. Det skete i kategorien tværgående portaler, hvor www.it-borger.dk blev fremhævet sammen med vinderen i kategorien, nemlig Fødevarestyrelsens www.altomkost.dk.

Glamour var der til den integrerede institution Isbjørnen, der blev vinder i kategorien øvrige myndigheder. Børnehaven på Bymosevej i Valby, hvis hjemmeside hedder www.isbjoernen.dk, var desuden nominereret til dommerpanelets specialpris med temaet "en hjemmeside, der gør hverdagen lettere". Denne pris endte hos Erhvervs- og Byggestyrelsen for www.kts.dk) i kategorien forsknings- og uddanneselsinstitutioner, Stevns Kommunens Bibilioteker (www.bibliotek.stevns.dk) i kategorien kulturinstitutioner og Roskilde Kommune (www.roskildekom.dk), der vandt i kategorien regional og kommunal forvaltning, mens Erhvervs- og Byggestyrelsen (www.ebst.dk) vandt i kategorien statslige forvaltninger.

Forud for kåringerne var knap 500 hjemmesider gennemgået, mens dommerpanelet med formand Liselotte Lyngsø fra Future Navigator har udpeget vinderne.

http://www.bedstpaanettet.dk/

Læses lige nu

    Banedanmark

    Nyuddannede til Banedanmarks IT-afdeling

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Solution Manager til Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura