Dansk IT: Tilpasning af kommune-it koster milliardbeløb

Den it-mæssige tilpasning i kølvandet på strukturreformen vil koste et milliardbeløb, mener Dansk IT.

Strukturkommissionens rapport, som offentliggøres i dag, lægger op til en større kommunalreform i Danmark. Foreningen Dansk IT er positiv overfor kommissionens oplæg og understreger samtidig, at it er den vigtigste enkeltstående faktor for realisering af en dynamisk, serviceorienteret og effektiv offentlig sektor.

»Teknologien giver ikke i sig selv et argument for om offentlige enheder skal samles eller spredes. Tværtimod kan teknologien - rigtigt anvendt - understøtte en optimal forvaltning, med nok så små såvel som meget større kommuner,« siger Per Buchwaldt, formand for Dansk IT.

Foreningen anbefaler, at it bør indtænkes i alle processer og arbejdsgange i form af åbne, standardiserede systemer, der er bundet sammen på tværs af grænser og myndighedsskel. Der bør arbejdes efter en ambitiøs og langsigtet strategi, hvor der satses mere konsekvent på teknologien: I det lange løb er det den bedste forretning.

»Mange vil sikkert sige, at den it-mæssige tilpasning, der følger i kølvandet på strukturreform og kommunesammenlægning vil koste et milliardbeløb! Ja. Utvivlsomt! Men hvad er alternativet? Ufleksibel arbejdsorganisering og -tilrettelæggelse, manglende effektivisering, dobbelt arbejde, fejl mv. koster betydelig mere,« siger Per Buchwaldt.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S