Microsoft vil gøre det lettere at huske password

Microsoft vil nu være med til at lette den voksende password-byrde på internettet. Firmaet varsler sin fortsatte støtte til OpenID.

Microsoft meddelte i går, at firmaet vil gå videre med at understøtte OpenID, der er et open source-projekt, der er sat i verden for at undgå, at man skal oprette separate kodeord og logins til alle tjenester på nettet.

En OpenID-adresse udformes som en url. I grove træk betyder det, at tjenester på nettet kan nøjes med at validere en brugers identitet via OpenID-adressen - i stedet for at kræve en konto oprettet.

Der er flere informationer om, hvordan OpenID virker i denne YouTube-video eller hos Openidexplained.com.

I Microsofts tilfælde lover man, at Windows Live ID vil indgå i projektet næste år.

Når testen er gennemført, vil brugere af Windows Live være i stand til at bruge deres Live ID til at oprette et OpenID.

Der er efterhånden flere store firmaer, der samarbejder med OpenID. MySpace har offentliggjort planer, og Yahoo har allerede udviklet en løsning.

Microsoft har cirka 400 millioner Windows Live-kontoer, som for eksempel bruges til at logge ind på Messenger eller Hotmail, så måske kan Microsoft nu være med til at gøre OpenID til en mere anderkendt standard.

Læs mere hos Microsoft.

Bill Gates offentliggjorde allerede i februar, at Microsoft overvejede engagement i OpenID-lejren. Via et større samarbejde skal OpenID kunne samarbejde med identitets-løsningen i Vista, CardSpace.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg tema

    Offentlig digitalisering

    Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

    Navnenyt fra it-Danmark

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S