EU-domæne: 70.000 ansøgninger på en time

I dag starter den anden fase af den såkaldte sunrise-periode for .eu-domænet. I den første time er der modtaget 70.000 ansøgninger.

Fra i dag kan rettighedshavere i hele Europa indsende ansøgninger for at registrere deres navne under det kommende fælleseuropæiske internet-domæne .eu. Den første fase af sunrise-perioden startede den 7. december, hvor myndigheder og private virksomheder for første gang fik mulighed for at registrere EU-domæner. Den anden fase blev indledt i dag kl. 11.00, og EURid oplyser at der er modtaget 70.000 ansøgninger i den første time.

I den anden sunrise-fase er reglerne mindre restriktive og alle indehavere af navnerettigheder i de enkelte EU-lande kan søge om at få deres navne registreret under .eu. Det gælder også ikke-registrerede varemærker, familienavne eller titler på kunstværker. I den første fase var det kun offentlige institutioner og firmaer med registrede varemærker, der kunne søge.

EURid fortæller at de første tre ansøgninger modtaget i dag var webdienst.eu, dax.eu og videoclips.eu. De tre mest søgte navne er ikke helt overraskende sex.eu (23 ansøgninger), realestate.eu (15 ansøgninger) og business.eu (12 ansøgninger).

Den 7. april slutter sunrise-perioden og så bliver der åbnet for fri registrering under .eu - det såkaldte landrush. Her er der ingen krav til validering af rettigheder og registrering sker efter først-til-mølle princippet.

»Lang størstedelen af danske virksomheder anvender domænenavne, som ikke har kunnet ansøges under Sunrise 1 eller 2, hvilket øger vigtigheden for at opskrive sine navne hurtigst muligt. Det er specielt firmaer, der anvender korte eller mere generelle navne, der er i risikogruppen, da der er rift om netop disse domæner,« kommenterer Karl Erik Jessen fra domæne-firmaet Colordomain.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior Data Engineers til dataplatform i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Center For IT og Medicoteknologi

    Teknisk projektleder til IT med afgørende betydning for sundhedsvæsenet

    Københavnsområdet

    Statens IT

    It-tekniker med Microsoft 365 erfaring

    Københavnsområdet

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos