Alfaview måske snart på svenske hænder

Men en overtagelse af Alfaview giver ikke nødvendigvis de berørte forbrugere en ny fladskærm, oplyser en ekspert i forbrugerret.

Konkurs-ramte Alfaview, som i sidste uge gik konkurs, kan meget vel være på vej til at blive overtaget af den svenske fladskærmsproducent Northern Star.

Det oplyser TV2 News.

Northern Stars pressechef Martin Ljunggren oplyser til TV2 Finans, at firmaet er i forhandlinger omkring at bjærge den danske tv-producent efter dets økonomiske forlis.

Konkursen i sidste uge efterlod adskillige kunder med en "lang næse", og et tab på tusindvis af kroner, fordi mange havde valgt at forudbetale beløbet på deres køb.

Ligesom Alfaview har den svenske tv-producent valgt at bruge den samme koreanske underleverandører, som på grund af leveranceproblemer var en af årsagerne til Alfaviews konkurs.

Hvis Alfaview bliver overtaget af svenske Northern Star skal de danske forbrugere dog ikke gøre sig forhåbninger om at få deres tilgodehavenede penge tilbage eller en ny fladskærm.

»De nye ejere behøver ikke indfri de gamle ejeres gæld. Dette er en god illustration til, at forbrugere aldrig skal forudbetale varer,« oplyser Anne-Dorte Bruun Nielsen, ekspert i forbrugerret ved Aarhus Universitet til ComON.dk.

I modsætning til Alfaview har den svenske tv-producent ikke lidt samme skade, fordi firmaet ifølge Tv2 Finans har valgt at sprede sine interesser over flere områder.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

    Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

    Michael Nyboe Engelrud

    Rethink Cybersecurity Advisory