Cybercity lukker af for børneporno

Fra starten af det nye år er det slut med børneporno for Cybercitys kunder. Selskabet har nemlig valgt at aktivere et filter mod børneporno.

Cybercity blokerer nu for børneporno. Med et særligt filter, der aktiveres i januar, er det ikke længere muligt for Cybercitys kunder at gå ind på hjemmesider, der indeholder ulovligt børnepornografisk materiale.

»Børneporno skal bekæmpes med alle midler. Umiddelbart efter nytår vil vi derfor aktivere et filter, der blokerer for adgangen til børneporno,« siger Jesper Hansen, udviklingsdirektør i Cybercity. Dermed tager Cybercity kampen op mod den stadig større udbredelse af børneporno på nettet.

Filtret er bygget op efter den model, som Rigspolitiet, Red Barnet og TDC i fællesskab har udviklet.

»Vi har måttet udvikle filteret, så det passer til vores sy-stemer, men funktionen er fuldstændig den samme, og vi får løbende opdaterede lister direkte fra Rigspolitiet med internetadresser, som skal spærres,« forklarer Jesper Hansen.

Filtret fungerer ved at blokere for adgangen til internetadresser, der indeholder ulovligt børnepornografisk materiale. Det er Rigspolitiet, der udarbejder listen med adresser. Rigspolitiet vurderer adresserne og indholdet i samarbejde med Red Barnet, der på internationalt plan identificerer og indsamler oplysninger om, hvor der findes børneporno på nettet.

Udbuddet af børnepornografisk materiale på nettet er stigende, og det samme er trafikken på de ulovlige websteder. Ifølge en undersøgelse foretaget for TDC blokerer deres filter dagligt mindst 36.000 forsøg på at få adgang til sider med børneporno.

Cybercity følger dermed i TDCs fodspor, der valgte at aktivere et børnepornografiskfilter den 18. oktober i år.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Advania Danmark A/S
Hardware, licenser, konsulentydelser

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere


Ledelse og AI: Sådan transformerer teknologien lederskabet

Her er chancen for at netværke med andre ledere, der håndterer store transformationer med udgangspunkt i it. Hør blandt andet om, hvordan AI revolutionerer forandringsledelse og organisatorisk udvikling.

02. oktober 2025 | Læs mere