Intel viser chip-nyheder

Kommende produkter fra Intel vil indeholde flere funktioner på samme chip. En ny Core i7 975 lanceres måske allerede om få uger.

På den kommende International Solid-State Circuits Conference i San Francisco vil Intel fremlægge 15 forskellige forskningspapirer som beskriver den retning, som chipudviklingen vil tage i de kommende år. De vigtigste nyheder blev præsenteret under en telefonisk pressebriefing onsdag eftermiddag.

Det generelle budskab var, at Intel vil fokusere på at integrere flere funktioner på samme chip. Intel kalder dette for »den nye System on a Chip« (SoC) æra.

»Den tid, hvor man bruger stadig mindre transistorer for at bygge større mikroprocessor-kerner med højere taktfrekvens, er ved at være slut,« sagde Intel-forsker Mark Bohr.

Intel arbejder især med at integrere radioteknologi som Wi-Fi, Wimax, 3G og Bluetooth i sine chips. Her er der brug for teknologi, som fylder mindre, bruger mindre strøm og er i stand til at skifte sømløst mellem netværk uden at forbindelsen bliver afbrudt.

Blandt de andre temaer som Intel vil diskutere på konferencen er optiske forbindelser til intern kommunikation i chippen, muligheden for at integrere en temperatur-sensor i processoren og en ny SIMD-accelerator, en slags grafik-processor til mini-computere.

Intel vil også vise sin kommende 45-nanometer Xeon-processor med otte kerner og 2,3 milliarder transistorer under kodenavnet Nehalem-EX.

Ifølge ubekræftede rygter lanceres en ny topmodel til desktop-markedet, Core i7 975 med 3,33 GHz, inden for de næste par uger.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Computerworld Summit 2027 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    20. maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S