Computeren er lavet af sukker og fedt

Danske forskere er i færd med at udvikle fremtidens elektronik, der skal produceres af samme materiale som menneskekroppen, så computer og mennesker for alvor kan smelte sammen.

Danske forskere har fået ja til en bevilling på 18 millioner kroner, der skal bruges til at skabe store teknologiske fremskridt.

»Det er en helt ny æra, der begynder inden for elektronik og computere. Det hele går ud på at erstatte silicium-transistorer med kunstige organiske molekyler, der minder om for eksempel sukkermolekyler eller fedtmolekyler,« siger Thomas Bjørnholm til Nyhedsavisen.

Han er leder af Nano Science Center på Københavns Universitet, der er tovholder for projektet.

Hvis det lykkes at erstatte vor tids transistorer med et mere naturlignende materiale, kan det munde ud i helt nye måder at forbinde menneskekroppen og elektronik, fordi de to dele simpelthen kommer til at ligne hinanden.

Man kan således forestille sig, at de nye former for molekyler kan sprøjtes ud i blodbanerne og på den måde måle blodsukkerniveauet og automatisk dosere insulin hos diabetikere.

Men som Bjørnholm siger til Nyhedsavisen:

»Mulighederne er mange, men der er lang vej endnu.«

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S