Sporhunde gør livet surt for filmpirater

Som det første land i verden sætter Malaysia sporhunde ind i jagten på ulovlige musik- og filmkopier.

Malaysia er som det første land i verden begyndt at bruge specialtrænede hunde i kampen mod smugling af ulovlige film- og musikkopier.

I en lufthavnshangar snuser de specieltrænede hunde ivrigt efter ulovlige musik og film-medier. Og når de finder en mistænkelig pakke, sætter de sig foran pakken og venter flittigt på deres to-benede kollegaer.

»De er særdeles effektive - både økonomisk og tidsmæssigt,« siger Shafie Apdal, som er indenrigs og handelsminister i Malaysia.

Han tilføjer, at det tager de firebenede kræ ti minutter at inspicere en hangar for ulovlige cd'er. Et job som en tolder normalt ville bruge en hel dags arbejde på.

Det har kostet 17.000 dollar (cirka 102.000 kroner) at optræne hundende til at sniffe polycarbonate.

De specieltrænede hunde er finansieret af seks større amerikanske filmselskaber via organisationen Motion Picture Association (MPA).

Malaysia figurer på USAs liste over lande, hvor illegale smugling af piratmusik og film florerer mest. Alene i 2006 vurderer film og musikbranchen at have tabt 1,2 milliarder dollar (cirka 7,2 milliarder kroner) på ulovlige musik og filmkopier.

Samme år beslaglagde myndighederne 25 VCD-kopimaskiner, som var i stand til at producere 87 millioner piratcd'er om året.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Fiftytwo A/S
Konsulentydelser og branchespecifikke softwareløsninger til retail, e-Commerce, leasing og mediebranchen.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere