Svenske problemer for PC Group

Viborg-forhandleren PC-Group kom ud af 2005 med et underskud på 141.000 kroner. En dyr svensk satsning gav hul i regnskabet.

Et underskud på 141.000 kroner, det blev resultatet for Viborg-forhandleren PC-Group i virksomhedens første regnskabsår.

PC-Group Nordic er ejet af Gerner Petersen, der førhen drev PRC Data inden den virksomhed blev overtaget af Bach-gruppen i Viborg. Navnet dækker over PC-Direct, der sælger hovedsageligt sælger Zepto maskiner til privatmarkedet, og GP Direct, der er mere virksomhedsorienteret.

Foruden hardwaresalget i Danmark har Gerner Petersen forsøgt at gå ind på det svenske marked med PC-Direct konceptet.

»Vi satsede stort på den svenske studiestart og lagde ud med massiv markedsføring,« fortæller Gerner Petersen til CRN.

Det er udgifterne til markedsføring, der direkte kan aflæses i regnskabets røde tal. Af uvisse årsager bed de svenske forbrugere ikke på krogen. Det har fået Viborgforhandleren til at geare ned med markedsføringen i Sverige, men der bliver dog ikke tale om, at helt forlade Sverige.

»Jeg er fortrøstningsfuld, selvom det ikke gik helt som det skulle. Nu fortsætter vi bare forsigtig uden den vilde markedsføring,« forklarer Gerner Petersen.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
KEYBALANCE A/S
Udvikling og salg af økonomisystemer samt CRM og MPS. Systemer til blandt andet maskinhandlere, vvs-branchen, vognmænd, låsesmede,handelsvirksomheder

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere