Mangel på it-medarbejdere koster dyrt

90 procent af virksomhederne kunne øge produktionen, hvis de havde adgang til den ønskede it-arbejdskraft, viser en ny undersøgelse. It-uddannelserne skal tiltrække flere unge, siger DANSK IT.

Mangel på it-arbejdskraft begrænser de danske virksomheders produktion. Sådan lyder en af konklusionerne i en ny undersøgelse gennemført blandt danske it-chefer, som interesseorganisationen DANSK IT har udarbejdet.

Således mener hele 90 procent af de adspurgte virksomheder at kunne øge produktionen, såfremt de kunne ansætte al den it-arbejdskraft, som firmaet har brug for. 32 procent angiver ydermere at kunne hæve produktionsniveauet med mere end 10 procent.

»Tallene fra DANSK IT's undersøgelse bekræfter, at værditilvæksten per it-medarbejder er stor, og at der derfor er store samfundsøkonomiske gevinster i at tiltrække flere unge til it-uddannelserne,« siger Lars Mathiesen, formand for DANSK IT, i en pressemeddelelse.

Undersøgelsen bliver offentliggjort i kølvandet på et par opgørelser, der tager temperaturen på it-uddannelsernes popularitet. Videnskabsministeriet kunne i går berette, at antallet af optagne på de akademiske it-uddannelser i år er faldet med seks procent i forhold til 2007.

Prosa kritiserede senere opgørelsen for at være ufuldstændig. Fagforbundets egen undersøgelse, der omfatter flere uddannelsessteder end blot landets universiteter, viser nemlig en stigning på 13 procent.

It-investeringerne vil stige

Manglen på arbejdskraft afholder dog ikke virksomhederne fra at øge it-investeringerne. Hele 74 procent af it-cheferne forventer således, at de samlede it-investeringer vil stige. Til gengæld er der ingen, der forventer faldende it-investeringer.

»Det er glædeligt, at danske virksomheder fortsætter med at prioritere it-investeringer højt. I en tid, hvor it er virksomhedernes stærkeste innovationsværktøj, er det dog afgørende for konkurrenceevnen, at virksomhederne har adgang til it-medarbejdere, der kan udvikle de nye løsninger,« siger Lars Mathiesen.

DANSK IT's undersøgelse er blevet gennemført fra 26. maj frem til 9. juni, og 74 it-chefer, der repræsenterer i alt mere end 150.000 medarbejdere, har deltaget. 42 procent er offentligt ansat, mens de resterende 58 procent kommer fra det private.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics