IBM leverer verdens hurtigste private supercomputer

IBM har netop leveret en ny supercomputer til sit eget Thomas J. Watson forskningscenter. Den nye computer er blandt de tre hurtigste i verden.

Et IBM forskningscenter har netop modtaget en klyngecomputer fra moderselskabet. Den nye computer bliver blandt verdens tre hurtigste.

Navnet på den nye installation er BlueGene BGW. Den er en søster-installation til en anden IBM-supercomputer, BlueGene/L, der står på den amerikanske regerings energiforsknings-institut. Lawrence Livermore National Laboratory i Californien.

BlueGene BGW er opbygget af 20 racks på størrelse med et køleskab. Hastigheden bliver på 91,27 teraflops, hvilket bringer den direkte ind på førstepladsen på listen over verdens hurtigste supercomputere. Listen toppes i øjeblikket af en anden IBM-supercomputer, BlueGene/L, der har en hastighed på 70,72 teraflops.

BlueGene/L er dog ved at blive udbygget. Der er planlagt to udbygninger, der hen over sommeren skal bringe regnekraften op på massive 360 teraflops.

Iagttagere regner med, at Lawrence Livermore National Laboratory vil nå at gennemføre tests på installationen, så den kan genindtage førstepladsen på listen over de hurtigste supercomputere i verden. Listen bliver opdateret i slutningen af juni måned, så inden da skal teknikerne på laboratoriet i Californien have gennemført tests og få bekræftet den nye hastighed på godt 160 teraflops.

Dermed sætter IBM sig på første- og andenpladsen på podiet, i kampen om de hurtige supercomputere, og forviser Nasas Columbia til tredjepladsen.

NEC´s Earth Simulator, der engang var verdens hurtigste, bliver henvist til femtepladsen, fordi en anden IBM-computer er ved at blive udbygget. Det drejer sig om Marenostrum (latin: Middelhavet), der står på Barcelonas Polytekniske Universitet. Den vil komme op på omkring 40 teraflops, og dermed vippe Earth Simulator med 35,86 teraflops, af pinden.

BGW skal blandt andet bruges til at simulere større softwaremiljøer i forbindelse med udvikling af ny software. Derudover inviterer IBM universiteter, industrien og forskere til at byde ind med projekter som kan køres på BlueGene BGW.

Endelig bliver BlueGene BGW også en del af IBM´s "lej en supercomputer"-koncept, der udlejer regnekraft på supercomputere til forskning og udvikling.

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect