Udenlandsk hjælp til ATP i TDC-strid

Pensionsselskabet ATP får nu hjælp fra en række udenlandske investorer i kampen for at forpure fem kapitalfondes overtagelse af TDC.

I ellevte time tegner der sig et ganske svagt lyspunkt på himlen for pensionsselskabet ATP, der desperat kæmper for at forhindre fem kapitalfonde i at overtage TDC.

Fondsdirektør Bjarne Graven Larsen fra ATP fortæller således torsdag til flere aviser, at pensionsselskabet er i kontakt med en række udenlandske TDC-investorer, som kan være med til at skaffe ATP opbakning fra de 10 procent af TDC-aktionærerne, som kan være med til at stikke en kæp i hjulet på de fem fondes overtagelsesforsøg.

Sagen er nemlig den at fondenes fælles selskab, Nordic Telephone Company, ejer 88,2 procent af TDC-aktierne, men skal bruge 90 procent for at kunne tvangsindløse de øvrige aktier, heriblandt ATPs 5,51 procent.

På en ekstraordinær generalforsamling tirsdag i næste uge håber NTC at kunne mønstre mere end 90 procent af stemmerne blandt de fremmødte aktionærer. Men med henvendelserne fra de udenlandske investorer har ATP fået fornyet tro på at det skal lykkes dem at mønstre de 10 procent, som kan forpure NTC's planer.

Annonceindlæg fra Immeo

Legacy-modernisering fejler, når man ikke ved, hvad man erstatter

Mange offentlige legacy-systemer rummer kritisk forretningslogik, som ikke findes i dokumentationen, men kun i koden.

Navnenyt fra it-Danmark

WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

Tim Meicker

WITRICS A/S

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S