Mørke skyer hænger over web-kontoret

Den første betaversion af Microsoft Office Live Workspace er nu klar. Men selvom det kan være fristende at flytte sine dokumenter ud på nettet, så kan det hurtigt blive en trussel mod sikkerheden.

Flyt dine dokumenter ud på nettet - og du kan få adgang til dem fra enhver computer med netadgang. Det er løftet bag den nye internet-tjeneste Microsoft Office Live Workspace, som i øjeblikket er tilgængelig i en dansk betaversion. Live Workspace er blot det seneste eksempel på en »cloud« tjeneste, hvor dokumenter og arbejdsopgaver flyttes fra den lokale computer til »internet-skyen«. Senere bliver der adgang til webversioner af Word, Excel og andre kontorprogrammer gennem Office Live-platformen.

Men de nye webbaserede tjenester kan også udgøre en trussel mod sikkerheden, mener det danske sikkerhedsfirma CSIS, som opfordrer til at foretage en grundig vurdering af de mulige risici inden man kaster sig ud i denne type af tjenester. CSIS har afprøvet Microsoft Office Live Workspace og advarer virksomheder mod de potentielle risici der opstår i takt med udbredelsen og populariten af sådanne tjenester. Det gælder ikke kun for Microsofts online-tjeneste, men også for alt andet man flytter til »skyen«.

»Ikke alene kan denne type services åbne risiko for at fortrolige virksomhedsdata flyttes til servere der ikke haves kontrol med, men de kan, ligesom med andre eksterne services, udsættes for angreb via traditionel "phishing" hvor brugernavne og passwords høstes ved at lokke brugere til at besøge forfalskede websider der imiterer tjenesten og den legitime side,« skriver CSIS i en sikkerheds-bulletin.

Med web-applikationer fra Google, Zoho og Thinkfree kan du efterhånden klare de fleste af kontoropgaverne over nettet uden at installere software lokalt. Google Docs - eller Google Dokumenter, som programmet hedder på dansk - giver eksempelvis mulighed for at man kan arbejde med dokumenter, regneark og præsentationer online. Det er gratis og kræver ikke installation af lokal software.

Her vil Microsoft naturligvis ikke stå tilbage og softwarefirmaet har derfor annonceret at den næste Office-version vil blive ledsaget af de såkaldte Office Web Apps, som er webbaserede letvægtsudgaver af kontorprogrammer som Word, Excel og Powerpoint. Private brugere får adgang til Office Web Apps gennem Office Live, hvor man allerede kan hente Office Live Workspace som giver mulighed for at åbne og dele - men ikke redigere - dokumenter.

Det er ikke kun dokumenter, der skal opbevares i Office Live Workspace. Her er der også mulighed for at synkronisere lister over kontaktpersoner, opgaver og begivenheder med Outlook. Alle de data, filer og dokumenter, som til sammen udgør virksomhedens mest værdifulde aktiver, kan flyttes ud på nettet. Men det kræver, at man stoler på sikkerheden hos Microsoft.

»CSIS anbefaler, at virksomheder allerede nu begynder at vurdere denne potentielle risiko. Data kan flyttes udenfor virksomhedens kontrol og det kan blive et permanent problem på mange måder f.eks. hvis medarbejderen skifter arbejde eller ved uautoriseret adgang. Der er talrige potentielle faldgruber her,« skriver CSIS.

Læses lige nu

    Annonce

    KMD A/S

    Senior Java Developer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Nordjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Hele Danmark øver

    Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S