Microsoft venter med at udbetale Sasser-dusør

En dusør på 250.000 dollar førte til anholdelsen af Sasser-programmøren i maj, men Microsoft vil først udbetale pengene, når den 18-årige er blevet dømt.

Microsoft afventer resultatet af retssagen mod den 18-årige Sven Jaschan, inden firmaet vil udbetale dusøren på 250.000 dollar til den person, der gav det afgørende tip til politiet. I sidste uge fremlagde en tysk statsadvokat det færdige anklageskrift i sagen, hvor Jaschan står anklaget for computersabotage og datamanipulation. Han kan risikere fængsel i op til fem år.

Jaschan har erkendt at han har skabt Sasser og NetSky, som sammen er spredt i mere end 30 varianter på nettet og har inficeret hundredtusindvis af computere.

Sidste år oprettede Microsoft det såkaldte Anti-Virus Reward Program, som råder over en kontant pengepulje på fem millioner dollar. Microsoft betegner anholdelsen af Jaschan som en stor succes for programmet.

»Det er et stort skridt fremad. Det er første gang der er blevet rejst anklage i en virussag som et resultat af vores Anti-Virus Reward Program,« siger Hemanshu Nigam, der er ansvarlig for programmet.

Selvom Microsoft har udlovet 250.000 dollar for pågribelsen af programmørne bag MSBlast, Sobig og Mydoom-ormene er det endnu ikke lykkes at finde de skyldige.

Hemanshu Nigam vil ikke kommentere, om Microsoft vil nægte at udbetale dusøren, hvis informanten selv har medvirket til at skabe virus. Jaschan hævder, at han har handlet alene, men det tyske politi har indledt en efterforskning mod flere personer i hans omgangsomkreds.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Oliver Dirks-Steinmoen, softwareudvikler hos Folketingets administration, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Oliver Dirks-Steinmoen

    Folketingets administration

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Gitte Lykke Holm som Senior Payroll Consultant. Hun skal især beskæftige sig med opsætning og implementering af 365Løn til Business Central. Hun kommer fra en stilling som BC/NAV seniorkonsulent. Hun er uddannet inden for informatik og data processing. Nyt job

    Gitte Lykke Holm

    Elbek & Vejrup A/S