Damgaard-millioner til Comwir

Det blev it-milliardæren Erik Damgaard, der skød ny kapital i it-forhandlervirksomheden Comwir.

Selvom Comwir i går offentliggjorde et årsregnskab med et underskud på 40 millioner kroner, står det fint nok til med finanserne i selskabet. Som tidligere omtalt her på sitet skal Comwir have tilført 20 millioner kroner i frisk kapital. De penge kommer ifølge dagens Børsen fra Erik Damgaard, manden der blev mangemillionær med salget af NavisonDamgard til Microsoft.

Med Erik Damgaards entre i ejerkredsen er Flemming Østergaard ikke længere den dominerende ejer af Conmwir - en sådan rolle er der ingen af aktionærerne, der har.

Comwirs ejerkreds består fremover af direktør Jakob Thye, Flemming Østergaard management A/S, Erik Damgaards Investeringsselskabet af 16.10.2006 A/S samt selskabet Industriudvikling II K/S, hvis pengetank stammer fra en række af de store pensionskasser.

Dermed er mindst tre af investorerne i den øverste kapital-klasse, og der skulle være gode muligheder for at hente yderlige midler, hvis Comwir gør alvor af den opkøbsstrategi, der fra starten var lagt op til.

»Hvis de kommer med en god plan så vil man da ikke se os sidde på hænderne,« siger Lars Blavnsfeldt, direktør for IndistriUdvikling, til ComON.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Admin By Request

    Sikkerhedspolitikken skal følge brugeren - ikke virksomhedens firewall

    Med det nye produkt - Web Access Management - vil danske Admin By Request flytte IT-sikkerheden frem i processen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S