Telias prisuddeling kaldes "humbug"

Telias udnævelse af den bedste indholdsleverandør på mobilmarkedet blev ramt af en mindre skandale, da Telia valgte at ignorere juryen og i stedet indsætte sin egen vinder.

Telias SurfPort Award er et arrangement, hvor Telia uddeler priser til de bedste indholdsleverandører på mobilmarkedet i Norden og de baltiske lande. Telia valgte dog at blæse på juryens afgørelser og kårede selv vinderne på grund af fejlnomineringer.

Som jurymedlemmer deltog Brian Dixen fra Mediaprovider i Danmark og Espen Swang fra norske teleavisen.no ved prisoverrækkelsen til Telias SurfPort Award, som løb af stablen den 23. januar i år. De sad i jury sammen med svenske Indra Åsander, europachef for indholdstjenester hos Telia.

(Mediaprovider er udgiverselskab for bl.a. ComON og Mobil.nu, red)

Den finske Formel 1-kører, Heikki Kovalainen, sad også med i juryen, men kunne af hensyn til sine sponsorer ikke deltage i juryarbejdet. Dermed var der reelt kun tre jurymedlemmer.

Jurymedlemmerne skulle hver udpege deres favoritter i fem forskellige kategorier. Jurymedlemmerne Brian Dixen og Espen Swang vil dog på ingen måde bakke op om den resultatliste, som Telia præsenterede til prisoverrækkelsen ved SurfPort Awards.

Flere af de nominerede tjenester fik de nemlig aldrig mulighed for at prøve, og resultatlisten genspejler ikke de valg, som de traf.

Kun én af de seks prisvindere var Brian Dixen og Espen Swang enige om, og det var i kategorien Mobile Gaming, hvor de begge pegede på Gameloft. Alligevel gik prisen til EA Games.

Ellers pegede Brian Dixen og Espen Swang på forskellige produkter. I kategorien Mobile Music Award vandt Mobil Karaoke, som Brian Dixen pegede på, mens DnB Bank Service, som var Swangs kandidat, vandt i kategorien Rising Star.

Ingen af de andre vindere havde andet end Telias egen stemme, så både Brian Dixen og Espen Swang har svært ved at forstå, hvordan priserne kunne uddeles på baggrund af en flertalsafgørelse, som Telia påstår i en e-mail til Brian Dixen.

»Vi ved, at det ikke kan være sandt,« forklarer Brian Dixen, udviklingsdirektør og mobilekspert hos danske Mediaprovider.

»Det er under lavmålet, at Telia, på trods af, at vi har udpeget vores vindere, blot har haft deres helt egen dagsorden og vælger ud fra, hvad de synes. De har brugt mit og min norske kollegas navne for at blåstemple pris-uddelingen,« forklarer Brian Dixen.

Han spørger selv, at hvis han og Espen Swang hver havde en stemme, havde den tredje i juryen så siddet med flere stemmer?

»Jeg lægger ikke navn til den afstemning, der har været i år. Det er helt klart! Og jeg synes da, at sagen tydeligt viser, at der slet ikke er tale om nogen uafhængig afgørelse« forklarer Brian Dixen, der slutter med at kalde prisoverrækkelsen for "ren humbug".

Bengt Olsson, ansvarlig for SurfPort Award, undskylder hele affæren med tidspres. I nogle af kategorierne var der vindere, som ikke levede op til kriterierne for at kunne deltage. Tjenesterne skulle være tilgængelige i de otte forskellige lande, som Telia opererer i. Landene har forskellige tekniske løsninger. Derfor var der for eksempel nomineret et spil i spilkategorien, som ikke var med i alle Telias butikker, forklarer Bengt Olsson:

»Det kom ikke på plads før efter afstemningen, så på grund af tidspres valgte vi dem på 2. pladsen som vindere.«

Bengt Olsson beklager udviklingen og beskriver situationen som en "ulykkelig kommunikationsbrist", som han selv tager på sig.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Conscia

    Internettets smutveje er smarte – men hvad gør I for at sikre dem?

    Det er fristende at spare tid med lækre internetapps og GenAI. Men pas på. Uautoriseret brug risikerer at underminere hele forretningsgevinsten.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse