Militæret er Microsofts største kunde

Den amerikanske hær er Microsofts største enkeltkunde. Softwarefirmaet holder i denne uge en europæisk militærkonference i samarbejde med Nato.

Microsoft afholder fra den 10-12. december en militærkonference i Lissabon sammen med Nato og det portugisiske forsvarsministerium. I en pressemeddelelse fremhæver Microsoft, at softwarefirmaet har et meget tæt samarbejde med militæret i en række lande.

Det amerikanske militær (US Army) er den største enkeltkunde hos Microsoft, og det amerikanske luftvåben (US Air Force) er den tredjestørste enkeltkunde. På listen over de ti største Microsoft-kunder er også det britiske forsvarsministerium.

To gange om året holder Microsoft en konference nær sit hovedsæde i Seattle, hvor militære ledere bliver briefet om firmaets nye og kommende teknologier.

De fleste militære organisationer har hidtil brugt specialudviklet software, der er tilpasset de særlige behov for sikkerhed og stabilitet, men ifølge Microsoft er der en tendens til, at militæret i stigende grad vælger kommercielle, færdigpakkede løsninger.

Microsofts software har som udgangspunkt ikke den nødvendige sikkerhed til at blive anvendt i militære installationer, men firmaets partnere tilbyder udvidelser, der sørger for den nødvendige databeskyttelse.

En af Microsofts partnere, Titus Labs, har således udviklet et plug-in til Microsoft Outlook som hæver sikkerheden til et militært niveau ved at sikre, at beskederne kun kan læses af personer med den rigtige sikkerhedsgodkendelse.

Når man sender en besked, bliver man automatisk bedt om at vælge en sikkerheds-klassificering - og hvis man vælger det allerøverste niveau (top secret), bliver beskeden også krypteret.

Samtidig sørger programmet for at undersøge sikkerheds-klassificeringen i de vedhæftede dokumenter - og det sikrer automatisk, at e-mailens klassificering matcher dokumenternes, så det ikke er muligt at sende et top secret-dokument i en besked med en lavere sikkerhedsklasse.

Ifølge Microsoft bliver dette værktøj anvendt af 120.000 brugere i den amerikanske hærs Central Command - herunder soldater i Irak og Afghanistan - samt 15.000 brugere i det danske forsvar. I Australien er løsningen ved at blive rullet ud til 80.000 brugere i hæren.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

    AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S