Skype læste i brugernes BIOS

Fra december blev Skype brugt til at læse i Windows-brugeres BIOS af tredjeparts software, der holder styr på programmets plug-ins. Det ophørte i en ny version af Skype, der blev tilgængelig torsdag.

Hvis du har downloadet Skype til Windows fra midt i december og frem til i torsdags, har programmet kigget på din BIOS.

En leverandør af tredjepartssoftware, EasyBits Software, læste i brugerens BIOS for at sikre sig mod, at deres software blev benyttet ulovligt.

Den praksis har mødt kritik fra brugerne på Skypes egen blog, da Skype på deres website selv beskriver deres stolthed over, at programmet ikke indeholder nogen form for adware, spyware eller malware, der udspionerer brugerne eller indsamler informationer om dem uden deres viden eller samtykke.

På bloggen beskriver Kurt Sauer fra Skype, at det er helt normalt at aflæse serienummeret i BIOS på brugerens maskine for at sikre sig med ulovlig brug af egne programmer.

Netsiden »The Register« er dog mere skeptisk, da det ikke er muligt at se, hvad EasyBits gør med de informationer, de på den måde indsamler om brugerne.

Ifølge Skypes blog skabte det problemer på nogle maskiner, at der blev læst i BIOS. Derfor er den praksis blevet fjernet og er ikke med i Skype nyeste udgave til Windows, version 3.0.0.216.

Læs Kurt Sauers kommenterer på Skyps blog her.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

    Jacob Holm Jensen

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S