Australien forærer computere til skoleelever

Den australske regering vil forære en bærbar computer til alle landets high school-elever. Den samlede regning lyder på op mod 10 milliarder kroner.

I Australien kan alle high school-elever på 9.-12. klassetrin glæde sig til en gratis bærbar computer. Den australske Labour-regering vil gennemføre intet mindre end en revolution af landets uddannelses-system, og et af elementerne er at forære eleverne en computer hver. Regeringen havde oprindelig anslået at aktionen ville koste 1,1 milliarder australske dollar eller omkring fem milliarder kroner, men flere af landets delstater har afvist at hjælpe med finansieringen, og regeringen har derfor skudt yderligere 900 millioner dollar i projektet.

Den samlede regning kan dog ende med at blive meget højere, for der skal også betales for softwarelicenser og løbende vedligeholdelse af computerne. En rapport fra Uddannelsesministeriet anslår at omkostningerne ligger på 2.500 australske dollar per computer over en fireårig periode; 880 dollar for maskinen, 650 dollar for netadgang med WLAN, 600 dollar til support og 400 dollar til andre udgifter. Skoleeleverne kan beholde computeren når de forlader skolen.

Delstaten New South Wales bliver den første, som anskaffer 200.000 af de såkaldte »teenage-friendly« computere. Ifølge de foreløbige oplysninger er maskinerne indstillet til at blokere sites som Facebook, Myspace og uandet »upassende« indhold. Og denne blokering gælder så hvad enten computeren bruges til at gå på nettet fra skolen eller hjemmet.

Jyske Bank

Analytiker til Modelafdeling

Københavnsområdet

Danoffice IT

Netværksarkitekt med kundeflair

Midtjylland

Capgemini Danmark A/S

Finance Lead (SAP)

Københavnsområdet

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS