Fildelere kan ikke gemme sig i udlandet

Internettet respekterer ingen landegrænser, og selvom en server står i udlandet, så kan en dansk webmaster stadig dømmes for medvirken til fildeling, lyder en afgørelse fra fogedretten i Århus.

Danske fildelere slipper ikke for straf, selvom serverne står i udlandet. Sådan udlægger Antipiratgruppen en afgørelse fra fogedretten i Århus, hvor der blev nedlagt fogedforbud over for indehaveren af hjemmesiderne eMule-portalen.com og eDonkey2000.dk.

Den unge århusianer havde ellers argumenteret for, at hjemmesiderne ikke var ulovlige, fordi serverne står i udlandet.

Nu kan han i stedet se frem til et erstatningskrav i millionklassen fra Antipiratgruppen.

Sagen er principiel på samme måde som sagen mod de unge teenagere, som fra en hjemmeside havde links til mp3-filer, som lå på andre mp3-hjemmesider. Også her vurderede retten, at drengene krænkede ophavsretten, selvom de ikke selv delte filerne, men blot linkede til dem.

I sagen fra Århus er der ifølge Antipiratgruppen kopieret mere end 580.000 musiknumre og film. Antipiratgruppen kender det præcise antal, da indehaveren af de to fildelingshjemmesider førte statistik.

Den unge århusianer administrerede de to hjemmesider, som blev brugt som udgangspunkt for fildeling gennem p2p-netværket e-Donkey.

»Fogedretten har nu sendt et kraftigt signal om, at hjemmesider der udnytter fildelingstjenester til kopiering er ulovlige, også selv om de lagres på servere i udlandet, fordi krænkelserne af ophavsrettighederne i sidste ende finder sted på dansk jord og fra danske computere,« siger Jakob Plesner fra AntiPiratGruppen og fortsætter:

»Retten i Århus har taget et principielt meget vigtigt skridt, fordi ejeren af eMule-portalen.com og eDonkey2000.dk har udtalt i danske medier, at hjemmesiderne var lovlige, fordi de var lagret i udlandet. Men der findes altså ikke sådan et smuthul i reglerne. Aktionen mod eDonkey og eMule er samtidig udtryk for, at vi nu har rettet særligt fokus mod at stoppe fildelingstjenester og brugere af dem.«

I forbindelse med fogedforbudet har fogedretten ikke krævet, at Antipiratgruppen skulle stille sikkerhed, som det ellers ofte er praksis i disse sager. Det udlægger Antipiratgruppen som et klart tegn fra fogedrettens side om, at krænkelsen af ophavsretten er klokkeklar.

Fildelingstjenesten eDonkey er i dag stort set afløst af Overnet, som i forhold til eDonkey ikke kræver centrale servere, der skal stå for søgninger efter filer.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job