FDIH etablerer sig i Jylland

FDIH vil sætte turbo på den jyske internet-handel i samarbejde med virksomheden eVisions.

Foreningen for Dansk Internet Handel (FDIH) satser på at udvide sine aktiviteter i det jyske. Det skal ske i samarbejde med virksomheden eVisions, som stiller udstyr og lokaler til rådighed i tre jyske byer, Århus, Aabenraa og Aalborg.

Morten Kamper, direktør for FDIH, regner med en betydelig aktivitetsstigning i Jylland. Det skal dels ske i form af seminarer og andre arrangementer og dels gennem udbredelse og videreudvikling af netværk.

Hos eVisions fortæller marketingschef Tine Frandsen - der fremover skal fungere som FDIH's kontaktperson i Jylland - at man forbereder en række yderligere tiltag.

»I øjeblikket sender mange virksomheder i Jylland deres medarbejdere til Sjælland for at deltage i netværks-arrangementer. Derfor er vi meget spændt på at se, hvor stor interessen er fra de jyske virksomheder. For os er samarbejdet med FDIH helt naturligt - vi er begge netværks-virksomheder,« siger Tine Frandsen til ComON.

Hun fortæller at eVision vil bidrage til de kommende FDIH-arrangementer i Jylland med sine kompetencer inden for videndeling, kommunikation og læring i det digitale univers.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S