Tusindvis af mobiltelefoner og computere efterlades i taxaer

I det sidste halve år er der glemt 12.000 mobiltelefoner og 200 bærbare computere i de københavnske taxaer.

Hver dag bliver der glemt tusindvis af mobiltelefoner, lommecomputere og bærbare pc'er i taxaer verden over. Alene i København har passagerer efterladt næsten 12.000 mobiltelefoner og 200 bærbare computere i taxaer i løbet af de sidste seks måneder. Det viser en undersøgelse gennemført af sikkerheds-leverandøren Pointsec.

I London anslås det at mere end 63.000 mobiltelefoner, 5.800 lommecomputere og 4.900 bærbare pc'er er efterladt i taxaer i det seneste halvår. Pointsec konkluderer på baggrund af de nye tal, at taxipassager efterlader langt flere mobile enheder i vognene end i 2001, hvor selskabet gennemførte en tilsvarende undersøgelse.

»Jeg vil råde enhver, der anvender mobile enheder i deres arbejde, til at tage en snak med it-afdelingen om hvem, der egentlig har ansvaret for de mobile data. Det er vigtigt at have ryggen fri, når taxien forsvinder ned ad gaden med hele kundedatabasen, årsregnskabet eller stærkt fortrolige udviklingsplaner. I flere lande ser vi klare tendenser til, at lovgivningen omkring ansvaret for datatab strammes,« siger Magnus Ahlberg, adm. direktør i Pointsec.

Han mener at der er stor risiko for, at der i nær fremtid vil ske domsfældelser, der placerer ansvaret for et datatab og dets konsekvenser hos enkeltpersoner eller organisationer, der ikke har beskyttet de mobile data godt nok.

Taxi-undersøgelsen er gennemført i ni storbyer verden over. I hvert land har mellem 100 og 130 taxichauffører deltaget i undersøgelsen. Antallet af fundne mobiltelefoner og computere er brugt til at udregne det totale antal efterladte mobile enheder for den enkelte by.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S