Tusindvis af mobiltelefoner og computere efterlades i taxaer

I det sidste halve år er der glemt 12.000 mobiltelefoner og 200 bærbare computere i de københavnske taxaer.

Hver dag bliver der glemt tusindvis af mobiltelefoner, lommecomputere og bærbare pc'er i taxaer verden over. Alene i København har passagerer efterladt næsten 12.000 mobiltelefoner og 200 bærbare computere i taxaer i løbet af de sidste seks måneder. Det viser en undersøgelse gennemført af sikkerheds-leverandøren Pointsec.

I London anslås det at mere end 63.000 mobiltelefoner, 5.800 lommecomputere og 4.900 bærbare pc'er er efterladt i taxaer i det seneste halvår. Pointsec konkluderer på baggrund af de nye tal, at taxipassager efterlader langt flere mobile enheder i vognene end i 2001, hvor selskabet gennemførte en tilsvarende undersøgelse.

»Jeg vil råde enhver, der anvender mobile enheder i deres arbejde, til at tage en snak med it-afdelingen om hvem, der egentlig har ansvaret for de mobile data. Det er vigtigt at have ryggen fri, når taxien forsvinder ned ad gaden med hele kundedatabasen, årsregnskabet eller stærkt fortrolige udviklingsplaner. I flere lande ser vi klare tendenser til, at lovgivningen omkring ansvaret for datatab strammes,« siger Magnus Ahlberg, adm. direktør i Pointsec.

Han mener at der er stor risiko for, at der i nær fremtid vil ske domsfældelser, der placerer ansvaret for et datatab og dets konsekvenser hos enkeltpersoner eller organisationer, der ikke har beskyttet de mobile data godt nok.

Taxi-undersøgelsen er gennemført i ni storbyer verden over. I hvert land har mellem 100 og 130 taxichauffører deltaget i undersøgelsen. Antallet af fundne mobiltelefoner og computere er brugt til at udregne det totale antal efterladte mobile enheder for den enkelte by.

Læses lige nu

    Everllence

    Senior Embedded Software Engineer

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Fullstack softwareudvikler i PET

    Københavnsområdet

    Zealand – Sjællands Erhvervsakademi S/I

    Erfaren IT-projektleder med stærk teknisk indsigt

    Region Sjælland

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen