Tusindvis af mobiltelefoner og computere efterlades i taxaer

I det sidste halve år er der glemt 12.000 mobiltelefoner og 200 bærbare computere i de københavnske taxaer.

Hver dag bliver der glemt tusindvis af mobiltelefoner, lommecomputere og bærbare pc'er i taxaer verden over. Alene i København har passagerer efterladt næsten 12.000 mobiltelefoner og 200 bærbare computere i taxaer i løbet af de sidste seks måneder. Det viser en undersøgelse gennemført af sikkerheds-leverandøren Pointsec.

I London anslås det at mere end 63.000 mobiltelefoner, 5.800 lommecomputere og 4.900 bærbare pc'er er efterladt i taxaer i det seneste halvår. Pointsec konkluderer på baggrund af de nye tal, at taxipassager efterlader langt flere mobile enheder i vognene end i 2001, hvor selskabet gennemførte en tilsvarende undersøgelse.

»Jeg vil råde enhver, der anvender mobile enheder i deres arbejde, til at tage en snak med it-afdelingen om hvem, der egentlig har ansvaret for de mobile data. Det er vigtigt at have ryggen fri, når taxien forsvinder ned ad gaden med hele kundedatabasen, årsregnskabet eller stærkt fortrolige udviklingsplaner. I flere lande ser vi klare tendenser til, at lovgivningen omkring ansvaret for datatab strammes,« siger Magnus Ahlberg, adm. direktør i Pointsec.

Han mener at der er stor risiko for, at der i nær fremtid vil ske domsfældelser, der placerer ansvaret for et datatab og dets konsekvenser hos enkeltpersoner eller organisationer, der ikke har beskyttet de mobile data godt nok.

Taxi-undersøgelsen er gennemført i ni storbyer verden over. I hvert land har mellem 100 og 130 taxichauffører deltaget i undersøgelsen. Antallet af fundne mobiltelefoner og computere er brugt til at udregne det totale antal efterladte mobile enheder for den enkelte by.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Konica Minolta Business Solutions Denmark A/S
Salg af kopimaskiner, digitale produktionssystemer og it-services.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere