Tvivl om landets største supercomputer

Hvem har den største - Ålborg eller DTU? Målt på teoretisk peak performance er Ålborgensernes nye supercomputer ikke Danmarks største, sådan som de gode forskere ellers har hævdet. Men måske kan nye tests alligevel hente titlen hjem.

Efter et diskret tip fra DTU i Lyngby er ComONs supercomputer-redaktion kommet i besiddelse af materiale, der klart underminerer påstanden fra Ålborg Universitet om, at nordjyderne ejer Danmarks største supercomputer.

Materialet viser derimod, at det er DTU's eget supercomputer-anlæg, der bærer navnet Niflheim, der bør krones med titlen som rigets mægtigste maskine.

Niflheim består ifølge seneste opdatering hos Dansk Center for SuperComputing (DCSC) af 1618 CPU'er med en samlet ydelse på 8,6 TeraFLOPS.

Den nyanskaffede »Fyrkat« supercomputer hos Ålborg Universitet, som i flere pressemeddelelser fra universitetet er blevet omtalt som Danmarks største, yder kun 6,2 TeraFLOPS, hvis man skal tro samme pressemeddelelser.

»Øh, jamen vi mente, at den var størst på det tidspunkt, da vi købte den,« lyder bortforklaringen fra Josva Kleist, der er lektor på Ålborgs Institut for datalogi.

Han medgiver bedredvilligt, at når det gælder supercomputernes teoretiske peakperfomance, så er Niflheim ganske afgjort nok et nøk større og hurtigere end Fyrkat.

»Men den teoretiske peak er netop teoretisk - du vil aldrig komme til at opleve den i praksis,« siger han.

Josva Kleist peger i stedet på den bredt anvendte Linpack-benchmark, der blandt andet anvendes til at kategorisere alverdens supercomputerer på en top500-liste. Den vil sandsynligvis vise, at nordjyderne med Fyrkat rent faktisk er i besiddelse af en kraftigere regnemotor end DTU-folkene er.

Inden denne afgørende test kan besvare det brændende spørgsmål »Hvis er størst?« skal Ålborg Universitet lige have maskineriet op at køre på alle cylindre - det gør Fyrkat nemlig endnu ikke. Få dage efter opsætningen stod en strømforsyning af og tog hele 112 ud af den samlede bestykning på 672 CPU'er med sig.

Den seneste tilkobling af 30 stks Playstation 3 spillekonsoller som acceleratorer i supercomputeranlægget vil ifølge Fyrkats administrator ikke påvirke Linpack-ydelsen nævneværdigt.

DTUs anlæg er som den eneste danske supercomputer med på den internationale top500-liste - i november 2007-udgaven med en ærefuld 496.plads. Niflheim er dog kommet til denne hæder med en opsætning, som langt overgår den opsætning DTU selv har beskrevet overfor DCSC. Det var i skrivende stund ikke muligt at komme i kontakt med DTUs supercomputeradministrator Ole Holm Nielsen for en kommentar.

På Ålborg Universitet regner man med at være klar til at køre Linpack-testen om en måneds tid.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

    Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job