Universitets-lærer kritiseres for virus-undervisning

En amerikansk universitets-underviser møder massiv kritik, fordi eleverne lærer at bryde ind i andres computere.

Hvis man går på det amerikanske Sonoma Universitet og er tilmeldt undervisningen i computersikkerhed, så kan man godt regne med, at man ikke udelukkende skal læse sig gennem pensum.

Underviseren George Ledin bruger nemlig det princip, at eleverne skal afprøve de værktøjer, som it-kriminelle også bruger. Det vil sige, at de blandt andet spammer løs på sårbare hjemmesider, stifter bekendtskab med keyloggere og koder virus.

»I modsætning til biologisk virus så skrives datavirus af en programmør. Vi vil finde frem til de programmørers tankegange. Hvordan de lærer at lave virussen,« siger Ledin.

Fremgangsmåden har skaffet lektor Ledin mange fjender. Det skriver ITAvisen.no. Enkelte sikkerhedsselskaber har direkte sagt, at de ikke vil ansætte elever, der har fulgt Ledins undervisning. Det lyder dog en smule overdrevent, da mange sikkerhedsselskaber tidligere har været yderst interesseret i personer med indsigt i ulovlige it-aktiviteter.

George Ledin kan dog heller ikke forstå angrebene. Hvis man ikke lærer, hvad man kan blive angrebet af, så ved man jo heller ikke, hvordan man skal beskytte sig, som han siger. Han understreger også, at eleverne kun arbejder i lukkede miljøer.

»Men jo, det kan være potentielt farligt for samfundet, men sådan er det jo med alle fag. For eksempel kemi og fysik,« siger Ledin.

Han lægger ikke skjul på, at hans undervisning er et angreb på firmaer som McAfee og Symantec, som ifølge ham ikke gør et ordentlig arbejde og som holder for meget på den information, de bruger til at finde og stoppe virus med.

Mere om samme emne

Event: Cyber Security Festival 2025

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.200 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 50 talere og møde mere end 30 leverandører over to dage.

4. & 5. november 2025 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. august 2025 ansat Carsten René Christensen, 46 år,  som Al Lead. Han kommer fra en stilling som Co-founder hos Mærkbart ApS. Nyt job

Carsten René Christensen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Burak Cavusoglu som Datateknikerelev ved afd.Thisted og afd. Rønnede. Nyt job

Burak Cavusoglu

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. september 2025 ansat Astrid Busk Nielsen som Key Account Manager ved netIP's kontor i Odense. Hun kommer fra en stilling som Account Manager hos IT-virksomheden ED i Skødstrup. Hun er uddannet indenfor handel og marketing. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. september 2025 ansat Caroline Harkjær Bach som Business Controller ved netIP's kontor i Thisted. Hun er uddannet med en kandidat i erhvervsøkonomi med speciale i organisation, strategi og ledelse. Nyt job