Ny sikkerhedsløsning til PDA'er

IT-sikkerhedsfirmaet Protect Data har lanceret en ny sikkerhedsløsning til PDA'er baseret på Microsofts Pocket PC platform.

Kernen i den nye sikkerhedsløsning fra Protect Data er en krypteringsfunktion, som angiveligt ikke sænker hastigheden på PDA'en. Den nye løsning, Pointsec for Pocket PC 2.0, kan anvendes på alle PDA'er som bruger Microsofts operativsystem.

Protect Data fortæller at Pointsec automatisk krypterer alle data på PDA'en i realtid. Det gælder uanset om man arbejder med Pocket Word, Outlook eller Notes. Data på hukommelsesmedier som Secure Digital Cards og Compact Flash Cards bliver også krypteret.

»Flere og flere fortrolige data gemmes på PDA'er, og derfor er brugervenlige sikkerhedsløsninger et forretningskritisk element i virksomheder i dag. Vi har udviklet en løsning, der krypterer PDA'ens data "on the fly" uden at nedsætte ydeevnen. De fleste andre sikkerhedsløsninger er adskillige minutter om at dekryptere data,« forklarer Kim Hyldig, adm. direktør i Protect Data Danmark.

I stedet for tal anvendes billeder og symboler som login-kode - det skal gøre koden lettere at huske og nemmere at anvende på enheder med små skærme og taster.

Protect Data fortæller at løsningen kan administreres centralt fra virksomhedens IT-afdeling.




IT-JOB
Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
itm8 A/S
Outsourcing, hosting, decentral drift, servicedesk, konsulentydelser, salg og udleje af handelsvarer, udvikling af software.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere


Ledelse og AI: Sådan transformerer teknologien lederskabet

Her er chancen for at netværke med andre ledere, der håndterer store transformationer med udgangspunkt i it. Hør blandt andet om, hvordan AI revolutionerer forandringsledelse og organisatorisk udvikling.

02. oktober 2025 | Læs mere