Nu kommer mobilt bredbånd på GSM-frekvenser

EU åbner nu GSM-frekvensbåndet på 900 MHz for hurtige mobile 3G- og 4G-datatjenester.

Et nyt direktiv fra EU-Kommissionen giver nu mulighed for, at mobilt bredbånd kan tilbydes i 900 MHz-frekvensbåndet. Dette frekvensbånd har været forbeholdt GSM-tjenester siden vedtagelsen af det oprindelige europæiske GSM-direktiv fra 1987. Nu åbnes der for, at 3G og 4G-tjenester kan leveres over det samme frekvensbånd – uden at forstyrre de eksisterende tjenester.

»I disse hårde økonomiske tider har Europas mobilindustri i dag fået et klart signal om stærk støtte fra de politiske beslutningstagere. De nye EU-regler, der er offentliggjort i dag, gør det muligt at bruge GSM-frekvensbåndet til nye mobiltjenester, styrke konkurrencen og give mobilindustrien besparelser på op til 1,6 mia. euro til anlægsomkostninger,« lyder kommentaren fra EU-kommissær Viviane Reding.

I Kommissionens nye beslutning fastsættes de tekniske parametre for, at 2G-mobiltelefoner og 3G-telefoner kan fungere side om side på GSM-frekvenser.

I november 2008 foreslog Europa-Kommissionen at dele æteren for mobiltelefoner med andre, mere avancerede teknologier startende med mobil 3G-bredbåndsteknologi. Forslaget blev godkendt af Europa-Parlamentet i maj og af Ministerrådet i juli.

De nationale myndigheder har nu seks måneder til at omsætte direktivet og gennemføre beslutningen, således at GSM-frekvensbåndene reelt stilles til rådighed for 3G og på et senere tidspunkt også for 4G-tjenester.
 

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Københavnsområdet

    Statens IT

    Linux-serverspecialist til Statens It

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland