Oracle beroliger Peoplesoft-kunder

I håb om at komme den usikkerhed, der omgiver deres forsøg på at overtage Peoplesoft, til livs, begynder Oracle nu en massiv PR-kampagne rettet mod Peoplesofts kunder.

Mandag bekendtgjorde Oracle at de nu vil gå i gang med en intensiv kampagne, der skal overbevise Peoplesoft-kunder om, at et Oracle-opkøb ikke vil betyde at kunderne - og deres applikationer -bare vil blive syltet.

Chuck Phillips, executive vice president hos Oracle, leder kampagnen, hvor Oracle lover ikke at lukke ned for Peoplesofts produkter eller supporten.

»For at få det helt på det rene: Vores opkøb af Peoplesoft giver kun mening for vore aktionærer, hvis vi sørger for at Peoplesofts kunder bliver ved med at være glade,« hedder det i en udtalelse fra Phillips.

I starten af juni bød Oracle 5,1 milliarder dollar - omtrent 33 milliarder kroner - for Peoplesoft. Det var blot få dage efter Peoplesoft indledte et opkøb af J.D. Edwards. Siden da har PeopleSoft og J.D. Edwards sagsøgt Oracle og forskellige Oracle-chefer, heriblandt Phillips.

Oracle har besvaret søgsmålene med andre søgsmål, og har forhøjet deres bud til 6,3 milliarder dollar. Mindst én ameriaknsk delstat - Connecticut - har desuden anlagt monopolsag mod Oracle, og andre delstater - blandt andet Texas og Californien - mødes idag for at drøfte og de vil følge efter Connecticut.

USA's justitsministerium undersøger for øjeblikket det lovmæssige omkring Oracles opkøbsforsøg.

Annonce

Event: Platform X 2027: AI, skalering og vækst

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

22. april 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S