Hackere kidnapper iPhones

Mange iPhone-brugere har jailbreaket deres telefon for at slippe fri af Apples betingelser. Men de uheldige kan havne i hænderne på hackere i stedet.

It-kriminelle har tidligere eksperimenteret med at tage ofrenes data i pant og tvinge dem til at betale. Den fremgangsmetode er nu flyttet over på iPhones.

Ifølge Ars Technica har en hacker udnyttet en usikkerhed i jailbreakede iPhones. På den måde har han holdt telefonerne låst og vist en truende tekst til telefonens ejermand a la:: ”Din telefon er usikker. Jeg har adgang til alle dine data. Din telefon er først sikker igen, når du følger instruktionerne via dette link”.

Ud over at instruere brugeren til at gøre sin telefon mere sikker, så opkræver hackeren også et ”gebyr” for sin venlighed. I dette tilfælde fem euro.

Den hollandske hacker fik dog enten kolde fødder eller ændrede holdning efterfølgende, da han senere lagde instruktionerne ud – uden at opkræve penge. Men sagen viser med tydelighed, at det kan lade sig gøre – og i fremtiden er det næppe alle der har samme venlige holdning.

Det er som nævnt ikke kun iPhones, der kan være mål for kidnapnings-fremgangsmetoden.

Computer Associates har for eksempel opdaget LoroBot, der kan holde en pc kidnappet. ”Kidnapperne” krypterer især doc, xls, zip, mp3, txt, docx og xlsx-filer – og kræver cirka 500 kroner for at frigive krypteringsnøglen. Sikkerhedsfirmaet CA lover dog, at de har en gratis løsning.



 

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job
Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

Arjuna Enait

Idura

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS