Loven blev brudt under pirat-besøg

Ung fildelers personlige ejendele havnede hos Antipiratgruppen - der er de stadig, siger advokat.

Da fogeden og Antipiratgruppens advokat en tidlig vintermorgen for et år siden troppede op hos den dengang 18-årige Jonas Læborg, blev der begået flere alvorlige fejl.

Det slog dommeren forleden fast i sagen fra Kolding, hvor den nu 19-årige Jonas Læborg blev dømt til at betale 100.000 kroner for medvirken til krænkelser af ophavsret via medejerskabet af bittorent-tjenesten Elitebits.org.

Fejlene betød, at Antipiratgruppen (APG) ikke kunne bruge beviserne fra fogedbesøget under retssagen. På baggrund af bestemmelser i Retsplejeloven annullerede dommeren beviserne.

"Retten lægger som anført af sagsøgte til grund, at fremgangsmåden i retsplejelovens kapitel 57a ikke er fulgt. Dette medfører efter karakteren heraf retsikkerhedsmæssige betænkeligheder, at retten mener, at det har den konsekvens, at det, der under fogedforretningen blev forklaret af sagsøgte, og det, der blev fremskaffet under bevissikringen, ikke kan anvendes som bevis i nærværende sag."

 

Her begik fogeden fejl

Sagsøgtes advokat, Per Overbeck, forklarer, at da fogeden og advokaten vækkede Jonas Læborg klokken syv om morgenen den 22. januar 2010, spurgte de, om han ville have en advokat. Det var efter reglerne. Men i den halvanden time, der passerede, før en lokal advokat mødte op, begyndte Antipiratgruppens advokat at udspørge Jonas Læborg.

"Så begynder de at afhøre ham, og det må de ikke," siger Per Overbeck, Jonas Læborgs advokat.

Næste fejl opstår, da Antipiratgruppens advokat begynder at indsamle beviser, mens fogeden forholdt sig passiv, siger Per Overbeck.

"Så begår fogeden også den fejl, at de lader Antipiratgruppens advokat indsamle beviserne i stedet for fogedens it-sagkyndige. Det er computere, disketter, dvd'er og lignende. Det må man ikke. Det er ulovligt," siger Per Overbeck.

 

Advokat problematiserer krænkelse af bolig

"Det er alvorligt og forkert, og disse bevissikringsregler i Retsplejeloven, der ligner politiets ransagningsregler, er i forvejen meget vidtgående i forhold til princippet om boligens ukrænkelighed," mener advokaten.

"Når Folketinget laver nogle regler, som konflikter med princippet om boligens ukrænkelighed, så skal de altså også overholdes," mener Per Overbeck, som tilføjer, at de nuværende regler blev indført i 2001 efter en debat i Folketinget.

Sagsøgtes advokat, Per Overbeck, har svært ved at forstå, hvordan Antipiratgruppen og fogeden har kunnet begå så mange fejl under besøget. Han har aldrig selv tidligere oplevet, at en foged har begået så mange fejl, at dommeren afskar beviserne fra at blive brugt under retssagen.

"Det er ganske usædvanligt for at sige det kort," siger Per Overbeck.

 

Ejendele stadig hos APG

Jonas Læborgs personlige ejendele er stadig i Antipiratgruppens besiddelse, oplyser den sagsøgtes advokat.

"De har nu i over et år haft hans ting. Det er ikke lovligt. Det er klart, at vi kan få dømt APG's advokat til at udlevere ejendelene, men det tror jeg nu ikke er nødvendigt efter dommen fra Retten i Kolding," siger Per Overbeck.

ComON har forgæves forsøgt at få en kommentar fra Antipiratgruppen, som dog tidligere over for ComON har udtryk tilfredshed med dommen mod fildeleren.

Eftersom den lokale foged blev anklaget for at have begået fejl, var dommeren i Retten i Kolding en sættedommer, som var lånt fra Retten i Sønderborg.

Redigeret fredag klokken 14.25: ComON har ændret rubrikken, efter Antpiratgruppen har gjort os opmærksom på, at det er fogeden som har ansvaret for fogedforretningen. Derfor var det forkert, da vi skrev, at APG brød loven.

Læses lige nu

    Metroselskabet og Hovedstadens Letbane

    Data Engineer at Metroselskabet

    Københavnsområdet

    Metroselskabet og Hovedstadens Letbane

    Senior OT Cybersecurity Advisor til Københavns Metro

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Product Owner

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    AI Systemarkitekt til opbygning af Forsvarets nye IT-platform

    Nordjylland

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Teknologiens frontløbere i en forandringsfyldt verden

    CIO’erne spiller en centrale rolle i at drive moderne virksomheder fremad i en usikker tid.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

    Søren Vindfelt Røn

    Norriq Danmark A/S

    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse