TDC sagsøger Tele2 for nedsættende reklame

TDC mener at Tele2 har overtrådt markedsføringsloven og sagsøger nu konkurrenten.

Teleselskabet TDC mener at konkurrenten Tele2 sidste år sendte en reklame med nedsættende omtale af TDC til kunderne og har nu svaret igen med et sagsanlæg. De to teleselskaber skal mødes i Sø- og Handelsretten i København onsdag den 25. maj.

Tele2 rundsendte i marts 2004 et nyhedsbrev med overskriften »TDC's prisstigninger - et uløst mysterium«, som oplister en række prisstigninger på tjenester som vækning, vis nummer og udlandsoplysning.

»TDC prisstigninger på 30 pct, 60 pct. eller over 100 pct. ... Tænk hvis det var hos din købmand - ville du så stadig handle der? Næppe! Alene på ekstra services som f.eks. Vis Nummer vrider TDC årligt ca. 40 millioner kr. mere ud af den danske befolkning, som intet kan gøre,« skriver Tele2 i nyhedsbrevet.

Ifølge Tele2 var formålet at informere kunderne om en række prisstigninger, der var blevet påtvunget af TDC.

»Tele2 mener, at kunderne har krav på ren besked om prisstigninger, og hvorfor de sker. Samtidig finder vi, at TDCs prisstigninger er helt urimeligt høje, og det mener vi, at vi har ret og pligt til at informere kunderne om,« siger Niclas Palmstierna, der er adm. direktør i Tele2.

Men TDC mener, at reklamen taler nedsættende om selskabet og dermed overtræder markedsføringsloven. Tele2 stiller sig uforstående overfor sagsanlægget.

Navnenyt fra it-Danmark

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS