Online reklamer til børn skal ses efter i sømmene

Forbrugerombudsmanden vil i en ny stor kampagne se nærmere på den måde, virksomheder markedsfører sig over for børn og unge på internettet.

Når børn sidder foran fjernsynet er der mange regler for, hvilke reklamer de må udsættes for. Foran computerskærmen forholder det sig lidt anderledes.

Ofte smelter reklamerne sammen med det indhold, som børnene bruger tid på, når de er online. Forbrugerombudsmanden frygter, at de unge mangler de voksnes kritiske sans over for nye produkter, og at de derfor har sværere ved at gennemskue virksomhedernes intentioner.

»Børn og unge er blevet særdeles attraktive forbrugere og vi oplever en stadig mere intensiv markedsføring overfor denne gruppe - især på nettet. Forbrugerrådet er derfor meget tilfreds med Forbrugerombudsmandens initiativ til at undersøge, hvor stort presset er blevet, der hvor børn og unge oplever uacceptabel markedsføring. Målet må være, at alle kan færdes på internettet, uden at blive forulempede eller misbrugt,« siger Forbrugerrådet formand Camilla Hersom.

Forbrugerombudsmanden og Forbrugerrådet samarbejder omkring kampagnen.

I forbindelse med kampagnen, har Forbrugerombudsmanden oprettet den elektroniske postkasse: ungreklame@fs.dk. Her kan forældre, lærere og pædagoger indberette hjemmesider, hvor der er mistanke om markedføring, der ikke tager hensyn til, at målgruppen er børn og unge.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger Proces Driver i Hvidovre

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

MLOps Engineer til opbygning af Forsvarets nye AI-platform

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Operations Engineer til drift af Infrastruktur

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Computerworld

Digital suverænitet kræver mere end strategier

Danmark vil mindske afhængigheden af globale techgiganter, men det kræver mere end politiske formuleringer og strategier, understreger PROSA’s formand Niels Bertelsen.

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS